Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Americká centrální banka dnes zvýší sazby. Trh bude zajímat něco jiného

Klíčové body

  • Americká centrální banka dnes zvýší sazby o 25 bodů.
  • Trh ve druhé polovině roku čeká snížení sazeb o zhruba 75 bodů, v roce příštím pak o sto bodů.
  • Dnešní reakce trhu se bude odvíjet od srovnání tržního výhledu s novou prognózou.
_DSC0255 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Americká centrální banka na dnešním zasedání zvýší úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Bankovní nervozita jí v dalším posunu úroků do ještě více restriktivních úrovní nezabrání. S vysokou pravděpodobností to bude jedna z posledních úprav na nějakou dobu. Trhy by přitom samotný hike neměly považovat za hlavní událost.

Makroekonomické pozadí v čele s nadále utaženým trhem práce a perzistentní jádrovou inflací je důvodem pro zvýšení sazeb na vyšší úrovně, než jak ukázala prosincová prognóza. Utažení podmínek financování, které přišlo s bankovní nervozitou, je však pomocníkem, který, pokud se projeví v ještě větším zpřísnění úvěrovacích podmínek než doposud, by měl mít citelný protiinflační efekt. Samotné zvýšení sazeb pak bude důkazem, že se Fed neobává kolapsu bankovního systému. Ostatně, do problémů se dostalo jen několik menších bankovních domů, navíc z důvodů, o nichž nemůžeme hovořit jako o rozbušce krize celého sektoru.

Pokud by se však problémy dále rozšířily, na prvním místě by rizikem byl další bankovní run, na druhém pak následky v oblasti poskytování úvěrů. Podle banky Goldman Sachs dosahuje podíl menších bank (<250 mld. USD) na úvěrech zhruba 50 % u komerčních a průmyslových úvěrů, 60 % u úvěrů na bydlení, 80 % u úvěrů na komerční nemovitosti a 45 % u spotřebitelských úvěrů. Trvale nestabilní situace by jejich ochotu úvěrovat snížila nad rámec již působícího měnověpolitického zpřísnění, což by se nutně projevilo v celkové ekonomické aktivitě.

Proto bude americká centrální banka akcentovat pečlivé sledování dalšího vývoje, a především ochotu poskytnout bankám potřebnou likviditu použitelnou v případě odlivu depozit. Banky mohou k těmto potřebám využít nástroj diskontního okna, případně nově vytvořený nástroj Bank Term Funding Program. Oba sice nejsou s ohledem na úrokové prostředí nejlevnější, bankám však umožňují poskytnou zástavu v poměrně rozsáhlé paletě dluhových nástrojů, v případě BTFP navíc s výhodnějším ohodnocením jmenovitou hodnotou.

Zmínky nepochybně padnou i o rozšíření pojištění vkladů nad dosavadní limit 250 tisíc dolarů. Agentura Bloomberg včera přinesla zprávu, že ministerstvo financí údajně zkoumá tuto možnost, nepovažuje ji však za aktuálně potřebnou. Fed informaci potvrdit nemůže, jelikož nespadá do jeho kompetence. Rozšíření pojištění by patrně vyžadovalo souhlas Kongresu, pokud by Bidenova administrativa nenašla jiný způsob. Menším bankám by v prostředí vyšších úrokových sazeb ale nepochybně dodalo více klidu ohledně stability depozit.

Jistou formu uklidnění už včera doručila ministryně financí Yellenová zmiňující odhodlání přijmout všechna opatření k udržení stability bankovního sektoru. Tím podpořila dosavadní spekulace tom, že by v případě problémů další banky, případně bank, mohlo dojít ke stejnému kroku rozšíření pojištění vkladů jako u Silicon Valley Bank a Signature Bank. Samotný zásah Yellenová hodnotí jako nezbytný k ochraně širšího bankovního systému. Pokud by se objevilo riziko další „nákazy“ bankovním runem, ministerstvo financí by se s vysokou pravděpodobnostní jednalo stejně, aby tak ochránilo klientská depozita.

Nejsledovanějším tématem s potenciálně největším dopadem bude aktualizovaná prognóza Fedu. Měnový výbor se v této oblasti nevydá stejným směrem jako Evropská centrální banka, která k budoucímu vývoji sazeb nedodala detailnější forward guidance. Trhy bude nejvíce zajímat nejnovější dot plot graf s ohledem na vrchol sazeb v letošním roce a následný vývoj úroků ve srovnání s prosincovoou prognózou a aktuálním očekáváním. Tržní výhled pracuje se scénářem snížení sazeb Fedu o necelých 75 bodů ve druhé polovině roku. V příštím roce by pak snižování mělo pokračovat o dalších zhruba sto bodů. Cokoliv, co by ve srovnání s tímto výhledem odpovídalo překvapení směrem k pomalejší, nebo naopak ještě rychlejší změně sazeb, by se na trhu mohlo podepsat.

My předpokládáme, že Fed nebude chtít naznačit brzký a výrazný měnověpolitický obrat. Může připustit variantu stability sazeb na vyšších úrovní. Podle nás by mohlo jít až o pásmo 5-5,25 % zahrnující poslední zvýšení sazeb v květnu o 25 bodů. Základem toho bude pokračující propis předchozího zvyšování úroků a další utažení podmínek financování. Dnešní zvýšení sazeb tak bude spíše holubičí úpravou, avšak prognóza by mohla překvapit v malinko větším jestřábím stylu, např. u výhledu sazeb pro příští rok ve srovnání s aktuálním tržním výhledem. Změny kolem kvantitativního utahování neočekáváme.

Rozhodovacím prvkem bude doprovodný komentář. Pokud trh taktéž překvapí v jestřábím stylu, rizikem je silnější dolar, přecenění výnosové křivky směrem vzhůru především u středních splatností a pokles akcií. Od koruny očekáváme spíše více rezistentní obchodování, které by mělo být navázáno na sentiment regionu. Jestliže se ale guvernér Powell bude držet „při zemi“, tj. více holubičího výhledu s připuštěním, že vrchol sazeb může být ve výsledku nižší, něž jak naznačuje prognóza, spekulace o brzkém snížení sazeb by zesílila. Nesmíme totiž zapomenout na fakt, že dot plot graf je výhled jednotlivců a pro Fed není nikterak zavazující.

Z důvodu posunu času bude rozhodnutí o sazbách zveřejněno již v 19 hodin. Tisková konference guvernéra Powella začne v 19:30.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Závěrem aktualizace alternativního pohledu na celkové měnověpolitické zpřísnění. Proxy sazeb Fedu při efektivní sazbě na 4,58 % (pásmo 4,5-4,75 %) dosáhla na konci února 6,3 % (viz graf). Měnové podmínky tak prostřednictvím zpřísnění doručily utažení měnové politiky o necelé dva procentní body větší než samotná sazba. To je velká výhoda pro Fed, uvažuje-li vzhledem k okolnostem o ukončení navyšování úroků. Bude-li zpřísňování podmínek pokračovat, a dnes víme, že se tak v březnu stalo, protiinflační prostředí nepoleví. A pravděpodobně k tomu přispějí i samy banky, jak bylo uvedeno v textu výše.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0763 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0700 do 1,0851 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,81 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,12 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,71 až 23,93 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,96 do 22,35 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter