Fed v rámci svého výhledu připouští riziko stagflačního scénáře. Na data o výkonu americké ekonomiky za první čtvrtletí se dívá skrze domácí poptávku, která podle komentáře k dnešnímu rozhodnutí zůstává silná. Budoucnost je však velmi nejistá s ohledem na rizika vyšší inflace a vyšší míry nezaměstnanosti. Dnes jsme tak byli svědky kombinace jestřábího pohledu na data, která známe, a holubičího nádechu u výhledu s ohledem na nejistoty.
Americká centrální banka tak zůstává v režimu vyčkávání. Současné ekonomické prostředí jí neumožňuje jednat preventivně. Nemá totiž potřebná data, na jejichž základě by se rozhodla, zda úroky ponechat dlouhodobě stabilní, nebo je rychle snížit. První scénář by přišel za situace, kdy převáží vyšší inflace, a zejména narušení dlouhodobých inflačních očekávání, druhý v případě růstu míry nezaměstnanosti.
Měnová politika je podle guvernéra Powella v dobré pozici, díky které může počkat na další data. Fed teď nemá potřebu kamkoliv spěchat. Snaha zdůraznit, že se nedostane tzv. za křivku, tedy že se výrazně nezpozdí se svou reakcí, byla více než očividná. Nic víc centrální banka aktuálně dělat nemůže.
Klíčovým prvkem dalšího vývoje bude aktualizovaná prognóza, která bude zveřejněna v červnu. Pokud by ukázala, že sazby budou letos klesat pomaleji než tempem dvojí snížení z toho každé po čtvrt procentním bodu, jak ukázal březnový výhled, pro trh by šlo o riziko přecenění směrem k silnějšímu dolaru a vyšším výnosům ve středních splatnostech.
Do červnového zasedání Fedu budou zveřejněna dodatečná data. Otázkou je, zda se dočkáme takových, která by potvrdila, ke kterému mandátu se centrální banka přikloní. Pokud taková čísla nepřijdou, rozhodne medián výhledu centrálních bankéřů, u nichž jsme za poslední měsíce viděli výraznější příklon k riziku vyšší inflace.
Aktuálně nečekáme, že by Fed v červnu snížil sazby. Pokud v americké ekonomice nedojde ke zhoršení současné kondice, úprava sazeb bude pravděpodobnější až v červenci, ba dokonce až v září, pakliže by převážila rizika na straně vyšší inflace. Uvidíme-li však rychlejší propouštění na základě slabší spotřebitelské poptávky, Fed by se snížením sazeb neotálel.
Zdroj: Fed, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.