Americká data zachraňují Evropu

Dolar včera díky holubičí ECB posílil vůči euru o více než 100 pips. I dnešek byl z pohledu nejobchodovanějšího měnového páru důležitý. Na programu bylo totiž zveřejnění dat z amerického trhu práce (tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství, míra nezaměstnanosti, mzdy). Zveřejněná čísla sice pro zelené bankovky vyzněla negativně, trhy však jako by nechtěly opouštět dolarovou euforii.

Po včerejším zpevnění dolaru se měnový pár pohyboval lehce vzhůru, kdy tvořil formaci medvědí vlajky. Tato formace se většinou vytváří po silném medvědím pohybu, kdy kurz lehce koriguje před pokračováním ke slabším hodnotám a nachází se zhruba v polovině nastoleného trendu.

Dnešní vyhlášení dat z amerického trhu práce bývalo mohlo v případě dobrých čísel znamenat silný pohyb směrem k hodnotám okolo 1,1160-50 EURUSD, kde se nachází spodní hranice trendového kanálu reflektující obchodování od první poloviny ledna (vyznačeno na denním grafu). Jenže statistika ohledně volných pracovních míst mimo sektor zemědělství skončila za únor hluboko pod očekáváním (20 tis. vs. očekávaných 180 tis.). 

Eurodolar na tato data reaguje historicky nejsilnějším pohybem ze všech zveřejňovaných statistik, nicméně po lednovém reportu, který byl naopak vysoce nad tržním očekáváním, se kurz do konce dne pohnul o pouhých 19 pips. A dnes zatím sledujeme podobný scénář, kdy se kurz pohybuje téměř na totožných hodnotách jako před zveřejněním.

Při pohledu na denní graf eurodolaru spatřujeme dlouhodobě negativní náladu. Zeleně vyznačené horizontální linie ukazují dva důležité supporty. Hodnota 1,1213 EURUSD značí 38,2% Fibonacciho úroveň býčí vlny z let 2000 až 2008 a hodnota 1,1187 EURUSD reprezentuje stejnou úroveň, nicméně z býčí vlny roku 2017. Právě druhá zmíněná hranice podpory vystavila včera stopku dalšímu posilování dolaru. Indikátory na denním grafu ve prospěch dolaru nemluví, a tak by po divočejším začátku roku mohl přijít návrat k pohybu do strany. Pro potvrzení síly dolaru je třeba překonání výše zmíněných supportů.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter