Americké výnosy po včerejší korekci vinou inflace opět rostou. Dolar navýšil zisky pod 1,0550 za euro. Koruna oslabila zpět k 24,00 za dolar. Proti euru si měny regionu udržely zisky. Koruna pod 25,30 za euro.

Americká ekonomika bez recese. Výnosy mohou růst dál z několika důvodů

Klíčové body

  • Utažení podmínek financování by růst americké ekonomiky v příštím roce mělo snížit o 0,5 procentního bodu.
  • Zpomalení by nemělo znamenat propad do ekonomické recese.
  • Výnosy amerických dluhopisů mohou dále růst z několika důvodů.
Zdroj: Depositphotos

Americká ekonomika výhledově zpomalí. Ke slabší ekonomické aktivitě přispěje i nedávné utažení podmínek financování. Na propad do recese to však nevypadá. Dluhopisové výnosy ale mohou růst dál hned z několika důvodů.

Utažené podmínky financování působí na slabší ekonomický růst. Podle odhadů banky Goldman Sachs by se mělo jednat zhruba o rozmezí od 0,4 až 0,6 procentního bodu v současném čtvrtletí a poté během první poloviny příštího roku. V příštích dvanácti měsících pak očekává snížení o půl procentního bodu. Markantní je rozdíl oproti odhadům po červencovém zasedání Fedu, kdy podmínky působily opačně. Ve srovnání se situací z loňských maxim utažení měnověpolitických podmínek by odhadované dopady měly být o poznání mírnější. Podle banky by neměly představovat propad americké ekonomiky do recese.

Zdroj: Goldman Sachs
Zdroj: Goldman Sachs

Utažení podmínek financování tažené především posunem dlouhého konce výnosové křivky směrem nahoru je faktorem, který může Fedu uvolnit ruce. Bude-li nárůst výnosů pokračovat se všemi dalšími implikacemi, roste pravděpodobnost, že současné hodnoty sazeb centrální banky jsou vrcholem v aktuálním úrokovém cyklu. V tomto směru se v posledních dnech vyjádřilo hned několik představitelů Fedu. Minulý týden šlo o šéfku sanfranciského Fedu Mary Daly, v tomto pak o šéfku dallaské pobočky Lorie Logan.

Tahounem vyšších výnosů dlouhých splatností je časová prémie. Server Financial Times dal dohromady soubor faktorů, které by mohly přispět k dalšímu růstu časové/rizikové prémie.

Prvním důvodem je větší nejistota ohledně vývoje inflace, a tedy i samotných sazeb. Zde mohou zapůsobit strukturální změny v ekonomice (přesun k „zelenému“ s dopadem na inflaci), ale i geopolitické události. Zmíněna je i nervozita ohledně politickém stability USA a schopnosti splácet. Například v červnu jsme viděli, že nejistota kolem možného dosažení dluhového stropu měla na trh vliv, zejména na krátkém konci křivky. Stále ale platí, že americké dluhopisy jsou nejžádanější kolaterál a že americký bondový trh je tzv. „too big to fail“, tedy že ho nositelé hospodářské politiky nenechají padnout.

Třetím faktorem je zvýšená emise dluhopisů delších splatností. V tomto směru bude klíčové sledovat, jak se vyvíjí domácí i zahraniční poptávka. Jakmile by došlo na známky jejich výraznějšího oslabení, pro bondový trh by to byl signál směrem k ještě vyšším výnosům. To by šlo ruku v ruce s dalším faktorem, kterým je přítomnost obchodníků více citlivých na změny cen dluhopisů. U nich může sehrát roli výhled pokračujícího rizika nižších cen dluhopisů, ať už s ohledem na zmiňovaný emisní výhled, tak i přesvědčení o konci čtyři dekády trvajícího býčího trhu. I to jde ruku v ruce s představou období vyšších sazeb po delší dobu.

Posledním faktorem, který Financial Times zmiňuje, je probíhající kvantitativní utahování. Jeho protějšek, kvantitativní uvolňování, přispělo ke sražení časové prémie, a k celkovému poklesu výnosové křivky směrem dolů. QT by dle odhadů mohlo mít opačný vliv, byť je jeho kvantifikace obtížná. Například Bank of England odhadla, že QT přispělo k nárůstu časové prémie u desetiletého dluhopisu o pouhých 40 bodů.

Pohyby amerických výnosů jsou v posledních dnech téma číslo jedna. Ve srovnání se scénářem z loňského roku však byly dopady na ostatní trhy relativně mírné. Klíčové je, že dosavadní vývoj nepředstavuje riziko narušení finanční stability. Tento týden to potvrdila i americká ministryně Yellenová, dle které nevykazuje dluhopisový trh žádné náznaky nefunkčnosti.

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru kurzy.cz

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0541 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,44 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0488 do 1,0641 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,68 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,41 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,50 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,30 do 23,58 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter