Americká ekonomika drží vysoký růst i ve třetím čtvrtletí

(Rozšířeno 14:17) Americká ekonomika podle prvního odhadu ve třetím čtvrtletí roku zvolnila výrazně méně proti odhadům. Rostla o 3,5 procenta v přepočtu na celý rok při očekávání pouze 3% tempa růstu. Za odhady mírně zaostal růst soukromé spotřeby (1,8 % při odhadu 1,9 %), který vyrovnávaly výdaje vlády a zahraniční obchod. Americký dolar vrací část dosažených zisků a obchoduje u hladiny 1,2600 k euru.

Nejsilnější americký půlrok za dekádu

Druhé a třetí čtvrtletí roku 2014 společně vymezují  nejsilnější růst americké ekonomiky od druhé poloviny roku 2003. Třetí čtvrtina roku přináší zvolnění růstu spotřeby u domácností, který nahrazuje růst vládních výdajů a pokles obchodního deficitu. Rostoucí americká produkce ropy omezuje její dovozy a snižuje tak schodek zahraničního obchodu v této oblasti. Nadto podporuje domácí průmysl a snižuje celkový dopad zvolnění na trzích v Asii a Evropě na americké statistiky. 

Nižší ceny paliv pod vlivem poklesu cen ropy a oživení na americkém trhu práce dle ekonomů podpoří vánoční nákupní sezónu a pomohou útratám spotřebitelů ve zbytku roku.

Celkově zahraniční obchod přispěl k růstu amerického HDP silou 1,32 procenta. Zásoby z HDP 0,57 procenta odebraly po přispění v rozsahu 1,42 procenta ve druhé čtvrtině roku. Tempo růstu podnikovým investic zvolnilo na 7,2 procenta, což je zaostání za dvouciferným očekáváním ekonomů. 

„Americká ekonomika zařadila ve třetím čtvrtletí vyšší obrátky svého oživování. Je však otázkou, zda je takové tempo udržitelné. Příznivý výsledek je totiž zčásti dán faktory spíše přechodného rázu, například zvýšením vládních výdajů na armádní účely. Globální hospodářské zpomalení se navíc v nejbližších kvartálech zřejmě projeví poklesem čistého exportu Spojených států. Navzdory pozitivnímu číslům ze třetí kvartál se proto stále nedomníváme, že americká centrální banka začne se zvyšováním úrokových sazeb dříve než v druhé polovině roku 2015,“ komentuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen.

Rekordní druhý kvartál

Třetí a poslední údaj o americkém HDP ve druhé čtvrtině roku posunul růst nejsilnější ekonomiky světa ze 4,2 % na 4,6 % v přepočtu na celý rok. To bylo tempo, neviděné od roku 2011. Zklamáním nicméně byla ve 2Q soukromá spotřeba jako klíčová komponenta růstu celé ekonomiky. Očekáváno bylo, že finální údaj růst výdajů u spotřebitelů přepočte na 2,9 procenta, ten ale zůstal na úrovni 2,5 procenta. Spotřebitelské výdaje se podílejí na výkonu americké ekonomiky ze zhruba 70 %. Třetí čtvrtletí přináší zpomalení jejich růstu o necelou třetinu.

Odhady pro růst americké ekonomiky ve 3Q bezprostředně po finálním údaji o druhé čtvrtině roku sahaly nad 3 procenta, v reakci na další příchozí měsíční až týdenní statistiky ale konsensus postupně klesl na 3 procenta.

Lepší trh práce, ale…

Srpen sice přinesl růst tempa výdajů amerických spotřebitelů, vzápětí ale přišel slabší signál ze strany cen na realitním trhu i aktivity mezi firmami v americkém průmyslu. Úvod října přinesl silná čísla o tvorbě pracovních míst z amerického trhu práce a ten čerstvě také Fed zmínil jako argument, podporující ukončení QE.

Tiskárna Fedu dostala dovolenou. QE3 končí (+komentář)

Polovina října přinesla opět ochlazení v podobě prvního letošního poklesu amerického maloobchodu za měsíc září a zvolnění u indexu aktivity v průmyslu v oblasti New Yorku (Empire State), který funguje jako předstihový pro vývoj průmyslu v celých Spojených státech. Po těchto datech smazal americký akciový index S&P 500 veškeré letošní zisky. Zchlazení následně naopak zmírnila vládní statistika průmyslu za září, která ukázala za nejdravější měsíční tempo od roku 2012.

Čerstvě stojí americké trhy i ekonomika před ukončením kvatitativního uvolňování (QE3), o kterém Fed rozhodl tuto středu. Americké akcie na krok Fedu reagovaly poklesem, americký dolar naopak silným zpevněním vůči euru od hladiny 1,2725 až k hladině 1,2555 EURUSD.

Newsletter