Americká ekonomika padá poprvé od roku 2011, ukázala revize HDP

(Rozšířeno 15:17) Spojené státy procházejí první kontrakcí ekonomiky od úvodu roku 2011. Revize HDP za první čtrtletí přinesla při očekávání negativního předpočtení z +0,1 % na anualizovaných -0,5 % pokles rovnou dvojnásobný proti očekávání, o rovné jedno procento. Firmy doplňovaly zásoby a nadále podvazovaly investice. Ve 4Q13 americká ekonomika rostla o anualizovaných 2,6 procenta.

Síla poklesu americké ekonomiky se dostala mimo odhad všech ekonomů a analytiků, oslovených agenturou Bloomberg. Jejich rozpětí se pohybovalo od -0,9 % až po +0,7 %. Vývoj v americkém maloobchodě, rychlejší tvorba nových pracovních míst i vývoj v americkém průmyslu nicméně dávají naději, že pokles v prvním kvartále roku je dočasný. I Fed v dubnové zprávě poznamenal, že ekonomika po slabém úvodu roku, i pod vlivem drsného počasí, znovu nabírá dech.

„Pozorujeme opětovné oživování investic, domácnosti si vedou dobře, trh práce se zlepšuje,“ tvrdí ekonom UBS v New Yorku Sam Coffin pro Bloomberg k měsícům po 1Q následujícím.

Rozbor údaje o HDP ukazuje, že firmy v průběhu 1Q14 nadále tvořily zásoby zásoby. Rozsah 49 miliard dolarů je ale méně než poloviční proti 111,7 miliardy dolarů v posledním kvartále roku 2013. Zásoby srazily HDP v 1Q14 o anualizovaných 1,62 procenta, nejvýrazněji od konce roku 2012. V případě vzedmutí poptávky budou muset firmy reagovat navýšením reálné výroby místo „pouhého“ rozpouštění zásob.

Silný vliv zásob na celkové číslo amerického HDP je zřejmě nejsilnějším faktorem, stojícím za posunem futures na americkém indexy po špatných datech výše a nasměrování eurodolaru opět k 1,3600. Do úvah opět vstupuje také tempo opuštění QE ze strany Fedu. Futures na akciový index S&P 500 aktuálně indikují růst o 0,11 procenta, u DJIA o 0,12 % a Nasdaqu o 0,14 %. Růst byl před daty řádově poloviční.

Zlepšení u spotřebitelů pozorují maloobchodní řetězce. Šéf Lowe’s Robert Niblock například před týdnem uvedl, že spotřebitelské výdaje zotavují po kruté zimě. Spotřebitelské výdaje k HDP v 1Q14 přispěly v rozsahu anualizovaných +3,1 % a svou silou 70 % v americkém produktu přispěly k celkovému HDP plus 2,1 procenta. Vyšší byly výdaje spotřebitelů na služby, kam patří právě i otočení kohoutkem topení v průběhu zimy. Proti konci roku 2013 naopak v průběhu 1Q zpomalily klasické spotřebitelské nákupy. I to jde zřejmě na vrub počasí.

Podnikatelské výdaje ale o 7,5 procenta klesly, proti původně odhadovanému nárůstu o 0,2 procenta. U investic do vybavení pak byl propad nejsilnější od 3Q roku 2012. Obchodní deficit byl kvůli vyššímu dovozu větší, než se odhadovalo, což z HDP odebralo 0,95 procentního bodu. 

Firmám celkově v průběhu prvního čtvrtletí roku klesly zisky o 9,8 procenta proti poslednímu čtvrtletí roku 2013 a o 3 procenta meziročně. Export klesl o 6 %, import o jedno naskočil. Spotřebitelská inflace (CPI) dosáhla v 1Q14 celkového 1,2% tempa, za očekáváním 1,3 % a při dlouhodobém cíli Fedu růst spotřebitelských cen držet u dvou procent.  

Newsletter