Americká ekonomika propadla. Dočasně?

Největší ekonomika světa v úvodu roku nejen že nerostla, ale vcelku výrazně klesla, pod tíhnou extrémně nepříznivého počasí i silného dolaru. Dnešní revize vládních statistik ukázala, že hrubý domácí produkt Spojených států v prvním čtvrtletí mezikvartálně a v přepočtu na celý rok klesl o 0,7 procenta, ačkoli před měsícem zveřejněný první odhad informoval o mírném 0,2procentním růstu.

Ekonomy by výrazná revize k horšímu neměla překvapit, dle konsensu agentury Bloomberg čekali ještě výraznější mezičtvrtletní propad americké ekonomiky, a to o 0,9 procenta. Americký dolar po dnešních datech dočasně mírně zeslábl a dostal se opět na dosah úrovně 1,1000 k euru. Indikace pro americký akciový trh jsou 0,3 % v červeném.

Vcelku zásadní vliv na uvedený pokles ekonomiky měl zahraniční obchod, jehož deficit se do výsledného růstu HDP zapsal nejvýrazněji za posledních 30 let. Silný dolar zasáhl vývozce, zatímco objem dovozu rostl. Za zbytkem revize k horšímu stála menší akumulace firemních zásob i mírná úprava složky osobní spotřeby, která podle dnešních dat vzrostla v první čtvrtině roku o 1,8 procenta, tj. o desetinku procenta pomaleji oproti prvotnímu odhadu.

Pokles na počátku roku byl první od propadu o 2,1 procenta ve stejném čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomiku rovněž zasáhla těžká zima. Ekonomové nicméně obratem mírní případnou paniku s tím, že pokles ekonomiky a jeho míra je výsledkem dočasných faktorů. Někteří již dříve upozorňovali, že sezónní očištění používané ve vládním modelu nezachytí dostatek těchto faktorů. (Vláda v minulém týdnu připustila, že si je problému vědoma a pracuje na jeho vyhlazení.)

Úvod roku, ekonomika klesá. V USA každoročně?

Na dočasnost sezónních faktorů upozorňují i představitelé centrální banky Fed, podle nichž růst sazeb v letošním roce stále není vyloučen. „Čísla ukazují doslova kolaps ekonomiky v minulém čtvrtletí, víme ale o velkém množství mimořádných faktorů. Je velká šance, že se ve druhém čtvrtletí odrazíme zpět k růstu,“ uvedl hlavní ekonom High Frequency Economics Jim O’Sullivan, který byl v posledních dvou letech nejúspěšnějším prognostikem vývoje americké ekonomiky.

Dnes zveřejněný údaj o kvartálním vývoji ekonomiky je v pořadí druhý ze tří, přičemž ten konečný bude uveden v červnu. V posledním čtvrtletí loňského roku rostla americká ekonomika tempem 2,2 procenta. 

Newsletter