Americká ekonomika roste rychleji, ukázala revize

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týden přinesl údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, která rostla rychleji, než ukázal první odhad. Hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním prvním čtvrtletí v přepočtu zvýšil o 0,8 procenta, když analytici počítali s růstem o 0,9 procenta. Vyplývá to z dnešního druhého odhadu ministerstva obchodu USA. Jde tak o nejslabší růst za poslední rok.

Osobní spotřeba se zvýšila o 1,9 procenta, když analytici očekávali zvýšení o 2,1 procenta. Vláda rovněž oznámila obrat na zdanění firemních zisků, které ve čtvrtletí rostly o 0,6 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku přitom propadly o 8,4 procenta.

Ekonomiku negativně ovlivnil silný dolar a také stagnující světová poptávka, která narušila růst vývozu. Vliv měly také nižší ceny ropy, které srazily zisky těžařů jako například Schlumberger a Halliburton, které tak musí omezovat výdaje na vybavení.

Investice do fixních aktiv klesly o 1,5 procenta, když první odhad ukazoval na rychlejší pokles. Růst vládních výdajů se nezměnil. činil 1,2 procenta.

V posledních týdnech se objevují známky oživení a zrychleného růstu v maloobchodu, vývozu, průmyslové výrobě a na realitním trhu. Ekonomika Spojených států vykazuje v posledních letech v prvním čtvrtletí výrazně pomalejší tempa růstu než ve zbytku roku. Podle ekonomů za to mohou modely vládních statistiků, které nedostatečně zohledňují sezonní faktory. Statistický odbor ministerstva se tento problém snaží řešit.

Newsletter