Americká ekonomika vysílá slabší vzkaz z realitního trhu i firem

Úterní sada dat z americké ekonomiky není příliš příznivá. Slabší proti odhadům je vývoj cen na realitním trhu i předstihový ukazatel aktivity v průmyslu. Do třetice je slabší také údaj o spotřebitelské důvěře v září.

Ceny domů ve dvacítce klíčových amerických měst rostly za rok do července nejpomalejším tempem za poslední dva roky, ukázal sledovaný index cen domů S&P/Case Shiller. Proti červenci loňského roku ceny vzrotly o 6,75 %, nejméně od listopadu roku 2012. Meziměsíčně dokonce o půlprocento klesly proti očekávané stagnaci a navázaly tak na 0,3% pokles z června. To je vývoj nejhorší od listopadu roku 2011.

Výraznější pokles proti odhadům, tentokrát za září, ukázal předstihový ukazatel aktivity ve firmách v podobě chicagského indexu nákupních manažerů. Klesl na 60,5 ze srpnových 64,3 bodu, očekáván byl ústup na 62,0 bodu.

Ač zářijové číslo je horší proti očekáváním, hodnoty bezpečně nad 50bodovou jsou stále solidní. Růst průmyslu vedou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby i zlepšující se trh práce, který podporuje spotřebitelské výdaje. Zatímco zaměstnanost ve firmách se zlepšila výrazněji, produkci i nové objednávky firmy hlásí vlažnější proti srpnu.

Slabší vzkaz o cenách domů a aktivitě mezi podniky v oblasti Chicaga doplnil také zářijový ústup spotřebitelské důvěry. Její index, sestavovaný Conference Board, klesl na 86 bodů z revidovaných 93,4 bodu, očekáváním přitom bylo 92,5 bodu dle konsensu ekonomů Bloomberg. V období posledního vzestupu americké ekonomiky index dosáhl průměru 96,8 bodu, v recesi do června roku 2009 to bylo naopak 53,7 bodu.

Newsletter