Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Americká ekonomika zvolnila méně proti odhadům

Ekonomika Spojených států rostla v posledním loňském čtvrtletí tempem 2,2 procenta v přepočtu na celý rok (anualizováno). To je negativní revize proti prvnímu odhadu, hovořícímu o 2,6% tempu, ale na druhou stranu číslo lepší proti odhadu ekonomů a analytiků v anketě Bloomberg, kteří čekali pouze 2% růst. Pro trhy tak jde o pozitivní překvapení a americký dolar k euru odpovídá posílením 1,122 od 1,124 EURUSD. Futures na americké akciové indexy naznačují mírný pokles v úvodu obchodování na Wall Street.

Výdaje spotřebitelů ve čtvrtletí rostly tempem nejsilnějším za poslední čtyři roky, zpřesněný údaj reviduje osobní spotřebu byť negativně, tak pouze na 4,2 z 4,3 %. Jde stále o nejsilnější růst od roku 2010.

Odhady ekonomů pro růst HDP sahaly od 1,5 % do 2,5 %. Dnešní zpřesnění údaj je druhý ze tří vydávaných, detailní třetí rozbor HDP za 4Q14 bude zveřejněn v březnu.

Za celý rok 2014 dle dnešním údajů americká ekonomika vzrostla o 2,4 % při růstu spotřebitelských výdajů o 2,5 %, nejsilnějším od roku 2006. HDP o rok zpět rostl o 2,2 %.

Zpřesněným údajem o výkonu americké ekonomiky v závěru roku 2014 byl zmírněn odhad zásob na 88,4 z 113,1 miliardy amerických dolarů. Rozdíl mezi vývozem a dovozem odebral z růstu americké ekonomiky 1,15 procenta. Vzestupné revize na 4,5 z 2,3 % v přepočtu na celý rok se ve 4Q dočkaly podnikatelské investice. Vládní výdaje klesly o 1,8 %.

Newsletter