Americká horečka na trhu nemovitostí

Zdroj: Depositphotos

Ekonomika USA zažila v minulém roce jeden z nejhlubších pádů od Velké hospodářské krize 20. let. Navzdory ekonomickému propadu však ceny většiny aktiv citelně vzrostly. Zejména patrný je růst cen na trhu tamních nemovitostí. Pandemie realitní trh sice na čas pozastavila, avšak ten se poté navrátil ve velkém stylu. 

Dle americké národní asociace realitních makléřů ceny na trhu s nemovitostmi meziročně vzrostly o 19,1 %. Mediánová hodnota domu stoupla na 341 600 dolarů. Všechny tyto analýzy shrnuje index Case-Shiller, podle kterého se jedná o nejvyšší růst cen za posledních 15 let. Ve zhruba 88 % metropolitních regionů bydlení dokonce zaznamenalo zvýšení cen ve dvojciferných procentech. Například v texaském Austinu ceny nemovitostí hlásí meziroční nárůst o 26 %. Středozápadní a severovýchodní regiony činí společně 14 z celkových 20 nejvíce poptávaných lokalit. 

Dle deníku The Economist zdražilo také nájemné, jehož výše se podle nich výrazně promítne na americké inflaci. 

Zde můžete vidět data prodaných rezidencí zejména za měsíc duben roku 2021:

Zdroj: Census.gov
Zdroj: Census.gov

Co způsobuje horečku na trhu amerických nemovitostí?

Velký nárůst cenové hladiny nemovitostí hlásí především středně velká města a předměstí s menší hustotou obyvatel. Kvůli jejich budoucímu potenciálu se do nich totiž začíná stěhovat více a více lidí, což způsobuje vyšší ceny díky větší poptávce. Jak můžete vidět zde níže na mapě, nejvyšší cenový skok za minulý rok zaznamenalo město Provo ve státě Utah. Hned v závěsu se drží již zmiňovaný Austin ve státě Texas. Populace těchto měst zažila nárůst na úkor velkoměst jako jsou Seattle či New York.

Zdroj: Zillow
Zdroj: Zillow

První důvod odlivu z těchto velkoměst je ten, že spousta zaměstnavatelů svým zaměstnancům umožňuje pracovat na dálku. Ti pak nemusí žít za vysoké nájmy či platit drahé hypotéky v největších městech Spojených států. Bytové fondy ve středně velkých či menších městech mají navíc tendenci být více finančně dostupnější než ve velkých městech jako například v San Franciscu. 

Druhou příčinou jsou nízké úrokové sazby, díky kterým si Američané mohou brát hypotéky za příznivějších podmínek. Mohou si tak dovolit koupit nemovitosti za vyšší cenu. Tato poptávka následně tlačí ceny bytů a domů nahoru. Zdražení je také citelné kvůli nedostatečné nabídce nemovitostí v žádaných lokalitách. Počet domů na prodej se snížil oproti dubnu 2020 o více než 20 %. Nepoměr nabídky a poptávky jasně dokládá fakt, že 88 % domů, které byly umístěny na trh, byly do jednoho měsíce prodány. Celkově bylo prodáno nejvíce domů od roku 2006. 

Třetí důvod stěhování se občanů USA do menších měst vidí odborníci v tom, že obrovské korporace jako Apple začínají stavět kanceláře právě ve městech, jako je Austin. Podle ekonomických odhadů má tamní počet pracovních míst vzrůst o 47 %, což převyšuje již tak vysoký americký průměr, který je odhadován na 35 %. Vytváření nových pracovních míst samozřejmě následně zvyšuje poptávku po nemovitostech v oblastech, kde jsou místa vytvořena.

Čtvrtým důvodem jsou přírodní podmínky, které nabízí více tepla a více klidu. Pokud se však chystáte stěhovat do USA, může vám být útěchou to, že růst cen nemovitostí by měl v následujících letech zpomalit. Odborníci očekávají, že tamní průměrná hodnota domů vzroste v roce 2021 o 6,6 % a v roce 2022 by měl realitní trh zaznamenat již jen 4,4% růst. I tak se však jedná o poměrně rychlé tempo a jediné, co by jej dokázalo zabrzdit podstatněji, je zastavení extrémně volné měnové politiky Fedu, která růst cen nemovitostí podporuje rekordně nízkými sazbami. 

 

Institut ekonomického vzdělávání (INEV) vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.  

 

Newsletter