Americká inflace pozastaví zdražování úvěrů

Klíčové body

  • Květnová americká inflace dosáhla úrovně 4 %, klesla tak o 0,9 procentního bodu proti dubnu.
  • Obchodníky výsledek inflace utvrdil, že Fed dnes nepřistoupí ke zvýšení úrokových sazeb.
  • Americký dolar mírně oslabil. Dařilo se naopak měnám v regionu Asie.
Zdroj: Depositphotos

Nová data ohledně květnové americké meziroční inflace ukázala zpomalení na hodnotu 4 %, což je o 0,9 procentního bodu méně než v předchozím měsíci. Naměřená inflace byla nejnižší od března roku 2021. Trhy očekávaly hodnotu o 0,1 procentního bodu vyšší. Hodnota naměřené inflace utvrdila trhy o tom, že na dnešním zasedání Fed ponechá nastavení úrokových sazeb beze změn. Komentáře ze strany centrálních bankéřů ale zřejmě zůstanou jestřábí, protože boj s inflací ještě není u konce.

Lze tedy očekávat, že si Fed nechá otevřené dveře pro zhodnocení dalších měnověpolitických kroků na zasedání v červenci a bude reflektovat vývoj makroekonomické situace. Pozitivní reakce přišla na amerických akciových trzích, kde index S&P 500 i Nasdaq vykazovaly růst, a posunují se tak hlouběji do býčího teritoria.

Americký dolar v reakci na utvrzení očekávání trhů, že Fed na dnešním zasedání rozhodne o stabilitě sazeb, mírně oslabil a podíval se na minima za tři týdny. Většinu svých ztrát ale smazal. Dolarový index se nicméně pohybuje stále pod hodnotou 103 a je tak mírně slabší ve srovnání se začátkem týdne. Z pohledu kurzotvorných událostí bude velmi zajímavé sledovat i měnověpolitické zasedání ECB, které proběhne ve čtvrtek. Trhy očekávají zvýšení sazeb v eurozóně o 25 bazických bodů. Japonská centrální banka zasedne v pátek a očekáváme, že bude pokračovat ve svém holubičím postoji k nastavení měnové politiky.

Během dalších obchodních hodin zaznamenala většina asijských měn zajímavé zisky, které jsou ale omezeny obavami trhů z možných jestřábích překvapení ze strany Fedu. Japonský jen posílil o zhruba 0,2 %. Jihokorejský won posílil přes noc na svá čtyřměsíční maxima, ale následně přišla korekce v podobě oslabení o zhruba 0,6 %. Mírně posílil australský dolar. Indická rupie se ale pohybovala doprava, protože trhy stále čekají na nejnovější data o inflaci a dalším vývoji makroekonomické situace v domově Tádž Mahalu.

Vývoj americké inflace pomohl i čínskému jüanu, který se velmi mírně odlepil od minim za posledních 6 měsíců. Čínská měna je nicméně stále pod tlakem, protože tamní centrální banka v úterý rozhodla o snížení sedmidenní repo sazby o 0,1 procentního bodu z 2 % na 1,9 %. Snížení čínských sazeb přišlo poprvé od srpna loňského roku. Vývoj tamní situace naznačuje, že Čínu čekají ještě další kola snižování úrokových sazeb za účelem oživení tamní ekonomiky skrze posílení domácí spotřeby.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0785 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0743 do 1,0861 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,88 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,74 ž 23,91 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,95 do 22,22 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter