Americká technologická Mekka? Kolega robot i záchrana lidstva

Novou technologickou Mekkou USA se stává Boston. Hlavní město amerického státu Massachusetts na východním pobřeží USA je významným americkým centrem inovací a vyvíjí se v jedno z klíčových míst na světě, na kterých se tvoří naše budoucnost. Předpoklady, že tady vznikají nebo vzniknou přední světové firmy, jsou značné.

Město bez hranic

Důvodem není jen přítomnost elitních univerzit MIT a Harvardu. Boston je „hlavním světovým městem robotiky,“ řekl serveru WirtschaftsWoche Jim Lawton, vedoucí výroby a člen představenstva ve společnosti Rethink Robotics, která má své sídlo právě zde.

Sídlí tu celá řada firem, které podnikají  oborech budoucnosti, tedy robotice a umělé inteligenci či tzv. augmented reality (AR). V žádném jiném městě by firmy a startupy nenašly tak dobré podmínky k výzkumu a výrobě jako právě v Bostonu. Profitují zde z dobré infrastruktury, z ochoty četných investorů poskytnout rizikový kapitál startupům a firmám a především z vysokého počtu mladých a technicky skvěle vyškolených zaměstnanců. „Díky špičkovému vzdělání na univerzitách jako Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Harvard je nabídka talentů neuvěřitelně vysoká,“ cituje Lawtona server. Nikde na světě podle něj neexistují větší odborné znalosti, více zapálení pro techniku a touha po nových objevech, která již nakazila celý Boston. „Neznáme žádné hranice,“ hýří manažer svým typicky americkým optimismem.

Čtvrť inovací za sedm let

Ten však v tomto případě potvrzuje i realita. Například v South Boston, na sever od First Street. Po desetiletí to byla typická pracovní čtvrť, místními označovaná jako „Southie“, s továrními halami, Irish Pubs a chátrajícími obytnými domy. V roce 2010 však tehdejší starosta Thomas Menino inicioval kompletní změnu. Silniční tahy až k pobřeží Atlantiku byly zcela přebudovány. Místní doprava byla masivně rozšířena a tovární haly přestavěny na moderní kanceláře. Nový „inovation district“ měl přinést pracovní místa a ekonomický růst a „vytvářet produkty a služby na světové úrovni“, jak tehdy Menino hovořil o své vizi, která se za těch sedm let proměnila ve skutečnost.

Mezi ovocnými bary a kavárnami, luxusními fitness centry a uměleckými galeriemi se usadily dvě stovky startupů a velkých firem, včetně průmyslového titána General Electrics. Vzniklo zde 4000 nových pracovních míst. A s firmami jako American Robotics, Hurdler Motors či Rethink Robotics našli v novém „Southie“ svůj domov především „kutilové“ v oboru robotiky.

HK ČR: V roce 2018 se bude masivně investovat do robotů

Kolega robot

Společnost Rethink Robotics, která byla založena v roce 2008, má již 140 zaměstnanců. Dvě třetiny z nich jsou inženýři a vývojáři softwaru. Průměrný věk činí necelých 27 let. Na místo vozem cestují do práce, stejně jako většina místních zaměstnanců startupů, na jednoduchém silničním kole. Na psacích stolech mají papírové kelímky s bio kávou a vedle nich sedí v kancelářích také roboti.

Roboti jejich vlastní výroby, Baxter a jeho nástupce Sawyer, jsou vysoce vyvinuté produkty, které mají podporovat konkurenceschopnost především malých a středních firem. „Na těchto robotech je zvláštní to, že se dokáží učit,“ říká Lawton. A školit je může kterýkoli pracovník na kterémkoli pracovišti. „Ukazují robotovi zcela prakticky, co má dělat, vedou ho doslova za ruku. Baxter nasává tyto znalosti a následně opakuje pracovní postup.“ A to i v případě, že se změní rámcové podmínky. Například, když se změní výška pracovní plochy. Standardní robot by automaticky pokračoval v naučeném postupu a součástky buďto nezachytil nebo by s nimi manipuloval chybně a rozbil by je, říká Lawton. Baxterovi se to ale nikdy nestane, protože má schopnost se učit.

Od robocopů až ke kancelářím z 3D tiskárny. To jsou Emiráty

V rodinné firmě Vanguard Plastics, mezi Bostonem a New Yorkem, se Baxter jako zaměstnanec osvědčil. Chris Budnick, šéf firmy, jej koupil za necelých 25 tisíc dolarů jako nového kolegu svým 42 zaměstnancům a nelituje. Je extrémně spolehlivý, pilný, svým pozitivním vyzařováním se stará o dobrou náladu a je opravdu pracant. Pracuje rychleji než jeho lidští kolegové a nedělá žádné chyby. „Jsme z jeho práce tak nadšeni, že jsme do naší produkce integrovali již čtyři roboty stejného typu,“ říká Budnick s tím, že si výrobu bez něj již nedokáže představit.

Budoucnost zdravotnictví

V Bostonu se tvoří budoucnost také v oblasti zdravotnictví. Ve skleněném komplexu kanceláří v pěší vzdálenosti od elitní univerzity MIT, vznikají protézy horních končetin pro pacienty po mrtvici nebo s nervovým onemocněním, které jim způsobilo ochrnutí. Výjimečné na protéze od Myomo je to, že dokáže zachytit pomocí sensorů i ty nejmenší neurologické signály mozku a reaguje tak na to, jakým způsobem se pacient přeje pohnout. Ten tak může hýbat rukou tak, jako by vůbec nebyla ochrnutá. Odtud také název firmy – Moymo znamená „my-own-motion“, tedy „můj vlastní pohyb“.

Rovněž Myomo si Boston za své sídlo nevybral náhodou. Firma, která je od léta kotovaná na burze, se ráda poohlíží po nových talentech z MIT a Harvardu.

Co spojuje robotickou ruku, Osvětim a 3D tisk? 17letého technika

Jedním z nich je například Sam Kesner, vedoucí výzkumného oddělení Myomo. Vystudoval inženýrství na obou elitních školách a má doktorát v oboru lékařské robotiky. Je držitelem šesti patentů a zasadil se mimo jiné o významný pokrok ve výzkumu lékařských mikroimplantátů Harvard Medical School. Při vývoji revolučních protéz horních končetin tak mohl Kesner využít své kontakty – protézy vznikly ve spolupráci Myomo, Harvard Medical School a MIT.

Záchrana lidstva? Boston má jasno

A právě díky propojení různých oborů jde MIT podle Lawtona správnou cestou. Jednotlivé oblasti, jako je robotika, umělá inteligence a augmented reality, se stále více překrývají. Boston nežije z toho, že by hledal mezery, ale z toho, že přemýšlí ve velkém. Brzy prý bude pryč doba, kdy roboti vykonávali jen monotónní činnosti. „Naše produkty mají přesvědčit spíše mozkem než silou svalů,“ říká Lawton.

Klíčovou součástí výzkumu na MIT je Computer Science and Artifical Intelligence Laboratory – největší interdisciplinární laboratoř této univerzity. Pracuje tu přes 50 výzkumných skupin na nejrůznějších projektech. Cílem je, jak je často slyšet i v Silicon Valley, najít řešení na většinu problémů, ne-li rovnou záchrana lidstva. Zde mají být podle samotné univerzity nalézána řešení na „nejdůležitější národní a globální problémy“. Pravdou je, že k tomu mají ten nejlepší předpoklad – ideální podmínky pro výzkum sem lákají talenty z celého světa.

Varování: Umělá inteligence může být to nejhorší v historii lidstva

Newsletter