Tyto dva obrázky jsou fascinující (viz níže). Dobře vykreslují vývoj a současný stav amerického trhu. To, že je index S&P 500 už delší dobu tažen nahoru hrstkou největších akcií, je všeobecně známo. I přesto tato infografika většinu z investorů zřejmě překvapí, když si uvědomí, jak moc silný tento trend je. Pět největších akcií v indexu (Alphabet, Amazon, Apple, Facebook a Microsoft) vzrostlo za posledních deset let na 9násobek, zatímco zbylých 495 akcií v indexu jen něco více než na dvojnásobek. A v letošním roce narostla tržní kapitalizace velké pětky o 1,6 biliónu dolarů, zatímco tržní kapitalizace zbylých 495 akcií o stejnou sumu letos poklesla.
Když poslouchám nebo čtu vyjádření různých investorů, překvapuje mně, jak velká část z nich si myslí, že tento současný stav a trend je a) normální a b) bude trvat pořád. Pak si ale uvědomím, že většina investorů, kteří jsou na trzích aktivní dnes, nebyla na trzích aktivní v 90. letech. Závěr této dekády bylo právě období, které má s dneškem hodně společného. Trhy silně rostly, velké akcie se obchodovaly za rekordní násobky a na trzích panoval názor, že je jedno, kolik se za ty akcie platí, protože jsou to tak dobré businessy, že skoro jakákoliv cena je dobrá. (Nifty fifty období v 60. letech byla stejná story.)
Je pravda, že trhy a jednotlivé akcie se často obchodují na základě druhé derivace vývoje, a pokud je pozitivní, investoři kupují a většinou nehledí moc na to, jak drahé je to, co kupují. Pravda také ale je, že čas od času trh vystřízliví a uvědomí si, že na cenách a hodnotě záleží a ceny projdou výraznou korekcí.
Dobrým příkladem je Microsoft. Na konci 90. let to byla jedna z největších amerických společností a také jedna z těch, kterou investoři milovali a připisovali jí velkou budoucnost. Na konci roku 1999 stál Microsoft 59 dolarů. V následujícím roce vzrostly jeho tržby o 16 %, čistý zisk o 21 % a zisk na akcii o 20 %. Zcela jednoznačně super rok super společnosti. Cena akcie však byla na konci roku 2000 o více než 60 % nižší než o rok dříve a maxima z roku 1999 se jí podařilo překonat až v roce 2016. Jak je to možné? Investoři si zřejmě uvědomili, že platit za akcie více než 40násobek zisků, je jednoduše příliš mnoho. Pro srovnání, současné PE Microsoftu je 36. PE Amazonu zhruba 100. PE Apple asi 35, atd. Apple je vůbec zajímavý případ. Výborná společnost, o tom není pochyb. Její čistý zisk však už třetí rok stagnuje, zatímco cena akcií mezitím vzrostla na 2,5násobek.
Mimochodem, ještě v roce 2010 jsme kupovali akcie Microsoftu za ceny kolem 23 dolarů, což bylo tenkrát méně než PE 10. V té době totiž na trzích panoval všeobecný názor, že Microsoft je mrtvá a k zániku směřující společnost a museli jsme často vysvětlovat, proč tuto mrtvolu vlastně kupujeme. Nejen ceny, ale i názory investorů procházejí svými cykly.
Americký trh je na první pohled hodně drahý. Podle agentury S&P se pro index S&P 500 letos čekají zisky na akcii kolem 93 dolarů. To dává trhu PE 35. Toto číslo je však zkresleno právě velmi drahými velkými akciemi, které tvoří čtvrtinu indexu. Zbytek trhu, který za poslední roky moc nerostl, v sobě skrývá celou řadu výborných společností a především velmi atraktivně oceněných. Některé z nich by i při ceně o 50 % vyšší byly stále levné. Naproti tomu například v případě Amazonu by i při ceně o 50 % nižší bylo stále obtížné přesvědčivě argumentovat, že akcie je výrazně podhodnocená.
Investování je směna. Své peníze vyměňujeme na čas za něco, co má určitou hodnotu. Smysl to dává v tom případě, že to, co dostáváme (hodnota), je vyšší než kolik za to platíme (cena). Nenechte se ošálit od nepaměti opakujícími se řečmi o tom, že na fundamentech nezáleží. Tyto názory se každých pár let vrací v nějaké nové podobě zpět a zatím se vždy v historii ukázaly jako mylné a naivní. Na fundamentech (ceně) vždycky záleží a cena je hlavní složkou rizika.
Investujte opatrně!
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.