Americké akcie brzdila cena ropy na dně od roku 2009

Americké akcie připravila o zisky z průběhu dne po uklidnění situace v Číně. Wall Street dnes ovládla propadající cena ropy, která zatlačila zejména na energetický sektor. Ten odepisoval až 1,4 procenta při 2,5% poklesu americké lehké ropy WTI, která se poprvé od března roku 2009 podívala pod 42 dolarů za barel.

Ve středu americké akcie ztrácely pod tlakem rozhodnutí čínské centrální banky PBOC dále oslabovat čínskou měnu. Čtvrtek z PBOC přinesl naopak slova o tom, že další srážení měny není žádoucí.

Zejména prodeje aut byly faktorem, který v červenci zvýšil americké maloobchodní tržby o něco rychleji, než čekali ekonomové a analytici. Vzestupná revize června pak jen umocnila kladné přijetí nového čísla z americké ekonomiky na Wall Street. Jiný pohled na stejné číslo ale říká, že tržby po odečtení prodejů aut nerostou. To znamená, že americký spotřebitel nebyl ochoten pokles cen ropy, přetavený do poklesu cen paliv, vydat ze své peněženky v jiné podobě. To dobrou zprávou není a věští opatrnost.

Další čerstvé údaje z americké ekonomiky ukázaly o něco vyšší než očekávané počty nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti za týden a pokles dovozních cen o necelé procento, pod což se podepisuje právě pokles cen komodit a silný dolar. Přesto – nic jednoznačně negativního v nových ekonomických údajích může vést Fed k napřimování měnové politiky, tedy růstu sazeb.

Pro půlmiliardu dolarů nového kapitálu prodejem 2,1 milionu akcií si chce jít majitel Tesly Elon Musk. Analytici pak zvyšovaly doporučení pro akcie GoPro, Monsteru nebo Yahoo.

Newsletter