Ačkoliv to tak nevypadá, americké akcie jsou nejdražší od roku 2005. Investoři to ale nepovažují za nějaký velký problém, který by je měl vzrušovat. Ukazatel P/E indexu S&P 500, tedy poměr tržní ceny a očekávaného zisku společností v indexu, se pro rok 2015 dostal na úroveň 16,6. Tento údaj je jak nad historickým průměrem a zároveň na nejvyšší úrovni od již zmíněného roku 2005.
Zvláštní je, že akcie jsou z pohledu P/E dražší, a to i přes fakt, že trh jako takový spíše stagnoval. Co za tím vězí? Akcioví analytici totiž v poslední době výrazně snížili své předpoklady růstu zisků firem obsažených v indexu S&P 500 a sice o celé 3 dolary, tedy o 2,2 %. To zapříčinilo relativní zdražení akcií, přestože ceny na trhu nerostly.
Není překvapením, že největší poklesy projekcí ziskovosti zasáhl energetický sektor, neboť ceny ropy propadly přibližně o polovinu. Analytici snížili předpoklady zisků firem operujících v ropném sektoru o 27 % a protože ceny akcií zdaleka o tolik nespadly, tak se P/E tohoto sektoru zvedlo na 22,4. Pro zajímavost, energetický index v Americe odepsal za posledních 6 měsíců okolo 13 %.
Dlouhodobí investoři však nepovažují vyšší P/E za velký problém a argumentují nízkými úrokovými sazbami. Výnosy na 10letých státních dluhopisech spadly do dříve nemyslitelných úrovní, což dodává akciím na atraktivnosti. Akcie se totiž ohodnocují spíše podle očekáváného cash-flow a to se diskontuje bezrizikovou úrokovou mírou, která spadla nejníže za posledních 100 let. Takže to, že se americké akcie obchodují na vyšších multiplech, není žádná anomálie nebo mánie, je to pouze matematika. Navíc, takzvaný „index strachu“ VIX nedělá investorům vrásky, protože se pohybuje bez větších výkyvů, naopak od začátku roku oslabil o 13 %, což ukazuje, že investoři nemají zájem se na trhu jakkoliv jistit před případným propadem.
Investoři připouští, že jsou americké akcie nadhodnocené, ale nejsou ještě předražené a předpokládají, že akciové trhy si svoji prémii ještě nějakou dobu udrží. Někteří z nich dokonce začali být v posledních měsících více optimističtí a sice díky poklesu cen ropy a plynu. Amerika je podle analytiků stále čistým dovozcem jak ropy tak i plynu, takže propad cen těchto komodit působí pozitivně na spoustu odvětví průmyslu, například aerolinky, chemický průmysl a určitě i retailové řetězce. Peníze, které spotřebitelé ušetří na benzínu, se nemusí hned projevit na ziscích firem v těchto odvětvích, ale nakonec se do trhu dostanou a na to je třeba se soustředit.