Americké akcie mezi skvělým trhem práce a řeckou panikou

Hot a čehý. Skvělá čísla o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech vyvolala rally na dluhopisech a měla stahu tlačit vzhůru také americké akcie. Studená sprcha, která to Wall Street nedovolila, přišla z Řecka. Zatímco napříč týdnem se táhly optimistické citace zdrojů o tom, jak řecká dohoda je blízko, samý závěr týdne přináší slova „absurdní požadavky věřitelů“ a „předčasné volby“. Ve výsledku pro americké akciové indexy nastal pat: S&P 500 oslabuje o řádově 0,1 %, DJIA ztrácí 0,3 % a Nasdaq naopak dvě desetiny procenta připsal.

Z amerického trhu práce přišla opravdu skvělá čísla: nejsilnější tvorba nových pracovních míst za letošek, růst průměrné hodinové mzdy, růst míry participace na trhu práce na 62,9 procenta. To vše hovoří o růstu aktivity v ekonomice a navozuje očekávání vyšších útrat spotřebitelů.

Aténský akciový index odepsal 5 procent po slovech premiéra Tsiprase i vládní strany SYRIZA, jednoznačně odmítajících návrh věřitelů na dohodu o řešení řecké krize a uvolnění dalších peněz. Podle Tsiprase je to plán zaslaný věřitelům řeckou vládu, nikoli ten zaslaný věřiteli řecké vládě, který je racionální a uspokojuje potřeby a požadavky (věřitelů vůči Řecku). Jednoznačně odmítl kombinaci otázek úspor (škrtů) a dluhu. Na klidu nepřidala informace o telefonické debatě řeckého premiéra Tsiprase s ruským prezidentem Putinem.

Ze sektorů na Wall Street se dařilo financím, které reagovaly na podmínky pro růst sazeb. Goldman Sachs a JPMorgan dosáhly nových víceletých maxim, bankovní ETF v rámci indexu S&P 500 zpevnilo o 1,5 procenta. Šéf newyorského Fedu William Dudley potvrdil, že čísla americké ekonomiky „nejsou zase úplně oslnivá“, ale opravňují Fed ke zvýšení sazeb ve druhé polovině roku.

Akciím ale Dudley předpověděl divoké obchodování pro nejbližší dny a týdny. „Valuace jsou vysoko a to, co se děje na výnosové křivce, bude pro akcie krátkodobě negativní. Obchodování s nimi bude divoké,“ řekl prezident Fedu v New Yorku. Utility, které jsou vůči vyšším sazbám korelovány nejvíce negativně, odepsaly 1,5 procenta.

Opomenout v dnešním dění nesmíme zasedání OPEC. Kartel potvrdil, že produkční kvótu 30 milionů barelů ropy denně nijak měnit nehodlá, navíc ani není příliš mantrou. Důležitý zůstává střet s americkou těžbou a hájení tržního podílu na trhu s ropou. Další zasedání kartelu se uskuteční 4. prosince. Z kartelu zaznělo, že na konci roku 2015 je očekávána cena ropy Brent u 75 dolarů za barel, což zároveň členové OPEC v tuto chvíli považují za férovou cenu barelu ropy.

Newsletter