Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Americké akcie na rekordech, vzývají dohodu s Řeky

„Neříkej hop, dokud nepřeskočíš“ nebo také „nechval dne před večerem“, slýchávalo mnoho z nás nejen od rodičů. Dnešní raketový vzestup akciových trhů napříč Evropou a Spojenými státy to ale nerespektuje a znamená, že trhy vidí Donalda Tuska, Jean Claude Junckera nebo Francoise Hollande jako „vlídné tatíčky“ a Angelu Merkelovou nebo Christine Lagardeovou jako „vstřícné maměnky“.

Řecký akciový index dnes doslova vystřelil o devět procent vzhůru, německý akciový index DAX posílil o výrazná 3,5 procenta a široký index evropských akcií FTSEurofirst300 přidal v blízkosti 2,5 procenta na slibech politiků, že nejčerstvější řecký dokument je skvělým podkladem pro konečnou dohodu o uvolnění finanční pomoci Řecku a ta by měla být na stole do týdne. K euforii v Evropě, tažené zejména tituly bank, se přidaly také americké akciové indexy. Nasdaq stanovil nové intradenní maximum, které závěrem překonal. Novou nejvyšší hodnotu vymezil také široký index amerických akcií Russell 2000, rostly akcie Apple nebo biotechnologie jako celý sektor. Index amerických blue chips Dow Jones připisoval až přes 160 bodů a o více jak procento rostly akcie Goldman Sachs, JPMorgan Chase či American Express, tedy analogicky Evropě právě finanční tituly. Index S&P 500 uzavřel o 0,6 % výše, DJIA přidal 0,6 procenta a Nasdaq 0,7 % na nový rekord takřka 5.154 bodů.

Trhy prudce rostou. Dohodu s Řeky mají za hotovou věc

ECB zvýšila strop nouzové pomoci řeckým bankám. Potřetí za šest dní

Kdo drží nejvíc řeckých akcií a proč?

Finanční trhy prostě přijaly jako fakt, že dohody s Řeky je dosaženo, stejně jako nedávná slova šéfky Fedu Janet Yellenové, naznačující, že Fed sice zvýší sazby brzy (poprvé počínaje zářím) a letos možná dvakrát, ale sazby porostou velmi pozvolna a dlouze. Za vyřešené tak analytici a ekonomové podle nynějšího sentimentu považují dvě klíčové otázky, které trhy trápily po dlouhé měsíce. Potíží je, že trhy vsadily na očekávání a skutečnost předbíhají. To je rizikem pro korekce a rozčarování, pokud věci nepůjdou hladce a tak, jak politici slibují.

Řecká vláda dnes po patových týdnech představila návrh dohody, který je plný výrazných ústupků věřitelům. Obsahuje kombinaci úspor v penzijním systému a vyšší příjmy z DPH, která se zvýší u velké části zboží, kromě elektrické energie, základních potravin a například léků. Zvýší se také důchodové odvody. Penzistům se nemají snižovat důchody, připlatí si ale na zdravotním pojištění. Věk odchodu do důchodu má růst až na 67 let. Firmám vzroste daň z příjmů a přidá se další zvláštní daň. Snížit se mají výdaje na obranu. Opatření mají letos vynést 2,7 miliardy eur a v příštím roce 5,2 miliardy.

Věřitelské instituce, tedy MMF, ECB a Evropská komise, podklad označily za „široký a komplexní“. Posoudí jej a výsledek by mohl být dosažen ještě tento týden. Pohled na navržená opatření ale naznačuje, že nehovoří zrovna směrem oživení řecké ekonomiky, na straně spotřebitelských výdajů ani aktivity firem. Řecká média referují o vyjednávání kolem nejnovějších návrhů jako o „protahujícím se thrilleru“ provázeném „horečnatými konzultacemi“.

Čas se přitom krátí. 30. června má Řecko zaplatit přes 1,5 miliardy eur MMF, hned 10. července další dvě miliardy eur za splatné krátkodobé poukázky, o pouhé tři dny později další bezmála půlmiliardu MMF, za další čtyři dny miliardu krátkodobého dluhu a tentýž měsíc ještě zhruba 2,4 miliardy eur dluhu, které drží ECB.

Řecké banky dnes dalším zvýšením rámce pro nouzovou likviditu podpořila Evropská centrální banka. Průzkumy Barclays pak ukázal, že podle většiny investorů by případný odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, světové finanční trhy příliš neovlivnil.

Z americké ekonomiky pak dnes akciové trhy podpořily prodeje starších domů za měsíc květen, které vylétly na 5,5leté maximum. Zbytek týdne nabídne klíčová čísla v podobě objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a finálního údaje o kvartálním růstu americké ekonomiky v první čtvrtině roku.

Newsletter