Americké akcie na rekordu, dolar padl k euru

(Aktualizováno 23:54) Americké akciové trhy po většinu pátečního obchodování oslabovaly. Jejich smíšený závěr tak je pro investory výhrou. Širší akciový index S&P 500 druhým dnem v řadě uzavřel na novém rekordu. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly první týdenní vzestup za poslední tři týdny. Na devizových trzích zpevňovalo euro, zatímco dolarový index klesl už pátým týdnem v řadě.

Dow Jonesův index vzrostl o 0,11 procenta, na 18.272,56 bodu, zatímco širší index S&P 500 posílil o 0,08 procenta na 2122,73 bodu. Index Nasdaq Composite 0,05 procenta odepsal a končil na 5048,29 bodu. Náladu investorů po čtvrtečním výrazném posílení podkopaly slabé statistické údaje, které naznačily, že největší světová ekonomika po zimní stagnaci nadále postrádá růstovou dynamiku.

Za celý týden Dow Jones vzrostl o 0,4 procenta a S&P 500 o 0,3 procenta. Nasdaq Composite má týdenní zisk 0,9 procenta.

Dolar v závěru týdne srážela slabá čísla z americké ekonomiky a k euru se propadl nejníže za tři měsíce. Ke koši šesti hlavních světových měn klesl již pátý týden za sebou, což je nejdelší období poklesu dolarového indexu za čtyři roky. Euru naopak částečně pomohla také příznivá statistika z eurozóny a očekávání vyšší inflace v regionu.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v polovině května nečekaně snížila. Zhoršilo se jak hodnocení současné situace, tak očekávání do budoucna, plyne z dnešních předběžných výsledků pravidelného průzkumu Michiganské univerzity. Celkový index důvěry klesl na 88,6 bodu z dubnové úrovně 95,9 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index bude na 96 bodech. Na počátku roku přitom vystoupil souhrnný ukazatel důvěry na jedenáctileté maximum téměř 100 bodů.

Ukazatel, který vyjadřuje, jak spotřebitelé hodnotí současnou situaci v ekonomice, sestoupil o 7,2 bodu na 99,8 bodu. Složka spotřebitelských očekávání klesla podobným tempem na 81,5 bodu.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně a snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Tato kategorie se na hrubém domácím produktu (HDP) USA podílí asi dvěma třetinami.

 Americká ekonomika v prvním čtvrtletí prudce zpomalila tempo růstu, a to na 0,2 procenta po vzestupu o 2,2 procenta v předešlém kvartálu. Ještě ve třetím čtvrtletí HDP vzrostl o pět procent. 

Newsletter