Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Americké akcie se dobře naladily na zprávy z Fedu

Investoři na akciovém trhu dnes setřásli obavy z krachu Řecka, které začínají být na denním pořádku, a nechaly se rozptýlit zahájeným zasedáním americké centrální banky. Jakkoli veškerá vyjádření z úst představitelů Řecka, EU, ECB či MMF média dál bedlivě sledují, finanční trhy již na ně příliš reagovat nestíhají a soustředí se na další ústřední téma, to jest načasování prvního růstu úrokových sazeb. Čerstvé zprávy z měnového zasedání Fedu nás čekají zítra večer našeho času, kdy stanovisko centrální banky představí její předsedkyně Janet Yellen. Analytici se nyní shodují, že k prvnímu zvýšení úrokových sazeb prakticky z nuly by mělo dojít v září.

Americké akcie od začátku následovaly ty evropské, které z ranních ztrát obrátily do zisků. Například německý index DAX dopolední ztrátu 1,5 % přeměnil v závěrečný 0,5% zisk. Wall Street se tak dnes zotavila ze dvou dnů poklesu – Dow Jonesům index i širší S&P 500 přidaly témě shodně 0,6 % a technologický Nasdaq si připsal 0,5 %.

Data z ekonomiky nadále ukazují vcelku smíšený až mírně pozitivní obrázek, tentokrát z realitního trhu. Zatímco počet nově zahájených staveb domů v květnu propadl o 11 procent a očekávání analytiků zklamal, počet vydaných stavebních povolení naopak meziměsíčně o téměř 12 procent vzrostl.

Dnešní střípky ke kauze Řecka: Premiér Tsipras dnes dal najevo, že pokud se nepodaří uzavřít včas novou dohodu, Atény na konci měsíce nezaplatí dluh MMF. Ministr financí Varufakis přitom řekl, že se na čtvrtečním jednání euroskupiny nechystá předložit žádný nový návrh. Ekonomové podle aktuálního průzkumu Reuters odhadují pravděpodobnost bankrotu země jako poloviční, zatímco pravděpodobnost „grexitu“ je jedna ku třem.
 

Newsletter