Americké akcie stlačilo telco, Microsoft výsledky nakoply

Americké akcie dnes oslabily, a to zejména kvůli telekomunikačnímu sektoru. Pokles akciového trhu však zmínily dobré výsledky vydavatele kreditních karet American Express. Na devizovém trhu se dolar vyšplhal až na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních hlavních světových měn.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes odepsal 0,22 procenta a uzavřel na 18.162,35 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,14 procenta a obchodování zakončil na 2141,34 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,09 procenta na 5241,83 bodu.

Akcie telekomunikačních společností zamířily dolů kvůli slabým výsledkům největšího amerického mobilního operátora Verizon Communications. Čtvrtletní tržby Verizonu zaostaly za odhady analytiků, očekávání nesplnil ani růst počtu klientů.

Cena akcií Verizonu dnes klesla o 2,5 procenta. Akcie společnosti American Express však posílily o devět procent, protože firma vykázala překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky a zlepšila celoroční výhled.

Americká softwarová společnost Microsoft zaznamenala v prvním fiskálním čtvrtletí oproti očekávání vyšší příjmy i zisky, zejména díky divizi Intelligent Cloud. Firma to dnes oznámila po závěru běžného amerického obchodování ve svém sídle v americkém Seattlu. Příjmy činily 20,5 miliardy dolarů, čistý zisk 4,7 miliardy. Akcie reagovaly růstem o 5,2 procenta na 60,2 dolaru.

Příjmy divize Intelligent Cloud, kam spadají servery a služby jako Windows Server a Azure, se zvýšily o 8,3 procenta na 6,4 miliardy USD, což rovněž předčilo očekávání analytiků. V těchto službách je Microsoft na druhém místě na světě za společností Amazon.com. Obě společnosti soupeří s konkurenty Alphabet Inc firmy Google, IBM Corp a Oracle Corp.

V divizi softwaru Windows a mobilů se příjmy Microsoftu snížily o 1,8 procenta na 9,3 miliardy USD. Podle analytické společnosti IDC se celosvětově prodeje počítačů v minulém čtvrtletí snížily o 3,9 procenta.

Na devizovém trhu dnes euro oslabilo až na čtyřměsíční minimum vůči dolaru, protože Evropská centrální banka (ECB) si ponechala otevřené dveře k dalším stimulačním opatřením. Pokles eura pomohl dolaru k výstupu na sedmiměsíční maximum vůči koši předních měn.

Jednotná evropská měna se propadla až na 1,0916 USD, nejníže od 24. června. Později část ztráta smazala a v závěru obchodování v New Yorku vykazovala pokles o 0,4 procenta na 1,0927 USD. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dnes vyšplhal až na 98,404 bodu, nejvýše od 10. března.

 

Newsletter