Americké akcie u ročních cílů: Hlavolam investorů, zrcadlo analytikům

Nová a nová maxima amerických akcií připravila oříšek analytikům a důvod k přemýšlení investorům. Index S&P 500 narazil na hodnoty, které mu byly předvídány na konci letošního roku. Analytici velí z akcií neodcházet, ale zvyšovat své odhady pro letošní růst amerického akciového trhu se jim zároveň příliš nechce…

Konec roku už je za námi

Širší index amerických blue chips, kterým je S&P 500, se skví na metě 1957 bodů. Za poslední měsíc přidal 3,9 procenta, za kvartál přes pět procent, od počátku roku 5,92 procenta. Co je ale podstatné, naráží na očekávání analytiků pro to, kde se mají americké akcie nacházet na konci roku. Logicky tak vyvstává otázka: držet, prodat, nebo „to ještě poroste“?

Průměrnými odhady analytiků v konsensu MarketWatch byl letošní růst S&P 500 o 6 procent k metě 1952 bodů. Jsme nad touto hodnotou, za cílem. Většina analytiků ale se svými odhady na nové vyšší hodnoty nespěchá.

Optimisté

Trojicí optimistů jsou RBC, Credit Suisse a Citi. Jonathan Golub z RBC Capital Markets zvedl svůj odhad pro růst S&P 500 do konce roku na 2075 z původních 1950 bodů. Z TOP10 stratégů (tabulka předpovědí v galerii článku) míří nejvýš. „Na akciových trzích je typické, že růst trvá do další recese ekonomiky,“ tvrdí. Na 2020 z 1960 bodů posunul svůj výhled Andrew Garthwaite z Credit Suisse, mírněji na 2000 z 1975 bodů Tobias Levkovitch z Citi Research. „Index došel ke svému cíli dříve, ale stojí na podpoře přesvědčivých zisků firem,“ uvedl. V půlce roku 2015 čeká 2040 bodů.

Skálopevní medvědi

Největšími medvědy na amerických akciích jsou v této chvíli David Bianco z Deutsche Bank (1850 bodů) a David Kostin z Goldman Sachs (1900 bodů). Personální výměna, po které přestali aktualizovat letošní cíl pro S&P 500, postihla týmy Barclays a JP Morgan.

Bianco z Deutsche Bank tvrdí, že valuace (zejména na bázi P/E) jsou již příliš vysoko vůči historii i cyklu, zejména nejsilnější kapitalizace. Na svém si trvá také David Kostin, který ukázal prognózy Goldman Sachs, která S&P 500 čeká na úrovni 2100 bodů na konci roku 2015 a pouze o sto bodů výš o další rok dál. Odhady Goldman Sachs pro ziskovosti firem jsou v galerii článku.

Býčí trh potrvá

Savita Subramanian, analytička Bank of America/Merrill Lynch, se drží cíle 2000 bodů na konci roku a hájí svou strategii z přelomu roku, podle které býčí trh potrvá celou dekádu.

Adam Parker z Morgan Stanley příliš „netrvá“ na cíli 2014 bodů na konci roku 2014. Hájí ale 12měsíční cíl v polovině roku 2015 na úrovni 2050 bodů.

Po boku desítky velkých bank svůj odhad pro konec roku čerstvě zvýšila S&P Capital IQ. Čeká 2100 místo dosavadních 1985 bodů. Mezi 2Q14 a 2Q15 čekají analytici růst provozní ziskovosti titulů v indexu S&P o více než 12 procent. Scénáře, obávající se vzestupu inflace, odsouvají jako liché. Očekávají vývoj nadále pod 2% cílem Fedu.

Fed investory do akcií tlačí

Prostor k dalšímu vzestupu amerických akcií v letošním roce vidí Larry Fink, šéf BlackRock, která spravuje aktiva za více než čtyři biliony dolarů. „Naše dlouhá pozice v amerických akciích trvá, trh je teď více férově oceněn. Dalších 12 měsíců přinese růst,“ tvrdí. „Fed se posunul od extrémně holubičího tónu k ‚pouze holubičímu‘. Sazby zůstanou u nuly po mnoho let. To nedává jinou volbu, než jít do aktiv s vyšším zhodnocením. A to včetně akcií,“ podložil svůj názor šéf BlackRock.

Newsletter