Americké akcie v mínusu. Netflix překvapil. Aftermarket +19 %

Americké akcie dnes skončily hromadným poklesem. Červená čísla přišla v době, kdy investoři začínají postupně „trávit“ dosavadní výkony v rámci výsledkové sezóny za třetí kvartál. Svou roli ale hrály i další fundamenty, především hlasy přicházející z Fedu.

Index S&P 500 klesl o -0,3 % až na 2126,5 bodů. Dow Jones je níže o -0,29 % až na 18 086,47 bodů. Technologický Nasdaq spadl o -0,27 %, což odpovídá 5199,82 bodům.

Co zaznělo z Fedu?

Během dnešního dne promluvil viceguvernér Fedu Stanley Fischer, který varoval před nebezpečím nízkých úrokových sazeb. Podle něj je to právě toto prostředí, které by mohlo stát u vzniku dlouhodobé a hluboké recese.

„Jsme velmi blízko dosažení našich nastavených cílů trhu práce a inflace,“ řekl Fischer. „Žádný problém s měnovou politikou tak nevidím,“ odpověděl bankéř na otázku ohledně možného navýšení inflačního cíle.

Během minulého týdne jsme se dočkali slov od samotné guvernérky Yellenové. Ta na svém vystoupení v Bostonu uvedla, že pomalé oživení z recese z minulého desetiletí mohlo poškodit potenciál americké ekonomiky. Z toho důvodu bude Fed možná nucen udržovat hospodářství „pod vysokým tlakem“ expanzivní politiky, a to po mnohem delší dobu.

Oba zmiňované komentáře poměrně jasně ukazují rozpolcenost měnového výboru. Zatímco první tábor, kam patří například Stanley Fischer, se přiklání k brzkému navýšení sazeb. Ostatní, společně s Yellenovou, by naopak aktuální situaci úrokového pásma 0,25 až 0,5 % ještě pozdrželi.

Výsledková sezóna, kterou investoři teprve rozdýchávají

„Jsem přesvědčen, že trhy potřebují ujištění, které by mělo přijít z korporátní Ameriky,“ řekl pro server CNBC Quincy Krosby, stratég společnosti Prudential Financial. „Stále je patrné, že aktuální sentiment trhu neví, jaký směrem se vydat, zda nahoru, či dolů,“ dodal.

Prozatímní start výsledkové sezóny se jeví poměrně slušně, jelikož naprostá většina firem vykázala lepší výkony, než bylo analytiky očekáváno.

Netflix a IBM

Po zavření trhu přišly výsledky společnosti Netflix, která překvapila ziskem na akcii o velikosti 12 centů. Očekávání přitom pracovala s pouhými 6 centy. Tržby dosáhly 2,29 mld. dolarů. Hlavním motorem firmy byl nárůst předplatitelů. Jen v USA jich za třetí kvartál přibylo celkem 370 tisíc, v ostatních zemích pak 3,2 milionů.

Pro příští kvartál společnost čeká nárůst uživatelů o 5,2 milionů, z toho 1,45 mil. v USA, zbytek pak v zahraničí. Akcie v aftermarketu rostou o 19 %

V tu samou dobu reportovala svá čísla i IBM. V jejím případě byl výsledek rovněž lepší, když zisk na akcii ukázal 3,29 dolarů při predikci na 3,23 USD. Tržby pak skončily na 19,29 miliardách USD, což je také více, než bylo původně očekáváno.

Titul v aftermarketu klesá o 1 %.

Ropa ve ztrátě

Propadem si dnes prošla i ropa, kterou ovlivnil především strach z dodatečných dodávek na trh. Brent tak spadla o -0,41 % až na 51,54 USD/barel, WTI pak o -0,87 %, což odpovídá 49,91 USD.

Americká data a dolar

Hlavní statistikou byla průmyslová výroba. Ta během minulého měsíce vykázala mírný růst o +0,1 % oproti předchozím 0,5 %. Za celé třetí čtvrtletí jsme pak registrovali anualizovaný růst o 1,8 %.

Zpomalení amerického průmyslu je důsledkem silnějšího dolaru, který snižuje konkurenceschopnost amerického zboží. Svou roli ale hrálo i omezování těžby ropy a zemního plynu, které šlo ruku v ruce s růstem cen těchto komodit.

Dolar během dnešního dne mírně oslabil, a to až k 1,100 EURUSD.

Newsletter