Americké akcie zakončily nejhorší čtvrtletí po 4 letech

Americké akcie uzavřely dnešní obchodní seanci s výraznými zisky, jimž kromě příznivého sentimentu na trzích pomohla lepší než očekávaná statistika o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru. To ale nic nemění na tom, že Wall Street dneškem uzavírá své nejhorší čtvrtletí za čtyři roky.

Dow Jonesův index získal 1,5 %, širší index S&P 500 posílil o 1,9 procenta, zatímco index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 2,3 procenta. Za celé třetí čtvrtletí ovšem Dow Jones a S&P 500 ztrácejí asi sedm procent, což je nejhlubší čtvrtletní pokles od roku 2011.

Letní debakl akcií. Připomínka roku 2008?

Třetí čtvrtletí poznamenalo vysoce rozkolísané obchodování, které bylo především odrazem obav ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Analytici vesměs po vlně otřesů snížili své odhady úrovně trhu na konci roku, podle ankety Reuters se ale i přesto čeká, že index S&P 500 uzavře rok zhruba 11 procent nad současnou úrovní.

Nejdůležitější zprávou z americké ekonomiky byla dnes statistika ADP, podle níž v soukromém sektoru vzniklo v září 200.000 nových pracovních míst, což bylo více, než se čekalo. Zpráva potvrdila, že americký trh práce zůstává v dobré kondici a že centrální banka (Fed) by mohla ještě do konce letošního roku zvýšit úrokové sazby. V pátek bude následovat klíčová zpráva z trhu práce (míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst mimo zemědělství).

ADP: Soukromý sektor americké ekonomiky v září vytvořil 200 tis. míst

Ceny ropy dnes nevykázaly výraznější pohyb, trhem rezonovala obava z eskalace války v Sýrii po ruském vstupu do bojů a také zpráva o očekávání příchodu hurikánu na východní pobřeží USA. Bouře by mohla ohrozit klíčová místa pro zásobování pohonnými hmotami.

Za celé září i třetí čtvrtletí ceny ropy silně ztrácejí a zaznamenávají nejvýraznější čtvrtletní propad za šest let. Ačkoli se ceny černého zlata v posledních týdnech do značné míry stabilizovaly, zůstávají o více než polovinu níže oproti maximům z loňského června. 

Newsletter