Širší index amerických akcií S&P 500 i úzký Dow Jonesův index vybraných blue chips zakončily poslední obchodní seanci měsíce dubna poklesem o více jak procento a ještě výrazněji hůře bylo na technologickém poli a indexu Nasdaq, který v průběhu obchodování odepisoval přes 2 procenta pod tlakem biotechnologií. Index biotechnologických firem ztratil více než tři procenta, hlavně kvůli poklesu akcií firmy Celgene po zprávě o nižších čtvrtletních příjmech. Slabší výsledky hospodaření stáhly dolů i akcie čínského internetového vyhledávače Baidu.
Investoři zůstali uvězněni v poněkud schizofrenní situaci, kdy včerejší data o takřka stagnaci americké ekonomiky v první čtvrtině roku podryla sázky na brzké oživení a zlepšení fundamentu amerického hospodářství, na druhé straně ale dnes příchozí další data z americké ekonomiky nebyla natolik špatná, aby zcela zahnala myšlenky na brzké zvýšení sazeb ze strany Fedu – negativní pro akciový trh – byť červnový termín je s jistotou ze stolu.
Růst americké ekonomiky se téměř vypařil
Fed odstranil časová vodítka. Vyšší sazby v nedohlednu
V širším indexu S&P 500 ztrácelo všech 10 hlavních sektorů, mezi blue chips indexu DJIA výrazných 2,5 procenta odepsal Apple. Směsice dat z ekonomiky byla nevýrazná. Źádosti o podpory v nezaměstnanosti sice jsou na 15letém dně, osobní příjmy Američanů ale v březnu stagnovaly a výdaje vzrostly pouze o 0,3 procenta. Předstihový index aktivity v průmyslu – chicagský index nákupních manažerů, naplnil odhady ekonomů a analytiků.
Pohlédneme-li souhrnně na výsledky firem v rámci ohlašování výsledků v USA za první čtvrtletí, naplňovány či mírně překonávány jsou odhady zisku na akcii, zaostávají ale tržby, pod což se podepisuje silný americký dolar, snižující příjmy ze zahraničí. Poslední dny na něm přinášejí obrat, když slabý americký HDP za první čtvrtinu roku vyslal hlavní měnový pár nad 1,12 a krom jiného díky tomuto vývoji výrazně posílila proti americkému dolaru česká koruna.
Ropný gigant Exxon Mobil oznámil výrazný kvartální propad zisku, ale to se pod tlakem vývoje na ropném trhu a cen ropy čekalo a na úrovni tržeb i zisku předčil odhady ekonomů a analytiků. Dnes přitom ropa výrazněji roste, zisky se blíží dvěma procentům.
Apple Watch jsou prý poruchové. Vadí i tetování
Po závěru Wall Street přišla studená sprcha v podobě zhoršení výhledu profesní sociální sítě LinkedIn. Propad akcií o více jak 20 procent je odezvou na zisk na akcii 57 centů amerického dolaru při tržbách 638 milionů dolarů v prvním čtvrtletí a výhled na pouze 28 centů na akcii a 607-675 milionů dolarů ve čtvrtletí druhém. Odhady analytiků: 74 centů a 717,5 milionu dolarů pro druhé, respektive 56 centů a 636 milionů dolarů za první čtvrtletí roku. Také LinkedIn tak potvrdil onen trend drobného překonání odhadů na úrovni zisku při výraznějším zaostání tržeb. Přidal ale slabý výhled.