Americké banky mohou mizet z Londýna… novým finančním centrem Dublin?

Největší americké banky postupně spřádají plány vedoucí k přesunu některých svých londýnských aktivit do Irska. Obávají se totiž několikrát avizovaného vystoupení Velké Británie z Evropské Unie.

Deník Financial Times cituje zdroje v Bank of America, Citigroup a Morgan Stanley, podle nichž banky favorizují právě Irsko jako vhodné místo k přesunu svých finančních aktivit z Británie. Plány jsou prozatím v rané fázi a primárním důvodem jsou obavy z chystaného zavedení bankovní unie, jejíž následkem může být izolace Británie.

„Upřímně se zamýšlíme nad přesunem některých aktivit do Irska,“ uvedl nejmenovaný člen vrcholného vedení americké banky operující ve Velké Británii. „Myslím si, že tento krok uvítá jak irská centrální banka, tak i většina vládních úředníků.“

Většina zámořských a asijských bank si jako sídlo svých aktivit v Evropě původně vybrala Velkou Británii, aby tak automaticky získala bankovní licenci umožňující přístup k poskytování služeb ostatním členským státům. Pokud by ale mělo dojít ke scénáři tzv. „Brexitu“, Velká Británie by pravděpodobně tuto „multi-licenci“ ztratila. Premiér David Cameron slíbil, že pokud v příštích květnových volbách uspěje jeho Konzervativní strana, vyhlásí o členství v Evropské unii referendum.

Evropská centrální banka se připravuje převzít kontrolu nad největšími evropskými bankami ještě letos, čímž rostou obavy velkých amerických bank, že to vrazí poslední klín mezi Velkou Británii a zbytek evropského finančního systému. Většina z nich se ale o této problematice částečně zdráhá veřejně hovořit. Obávají se, že by si mohli zhoršit vztahy s britskými regulátory.

Británie již u Evropského soudního dvora napadla zvolenou politikou ECB, podle níž by clearingové domy měly provádět transakce denominované v eurech.

V Británii působí více než 250 zahraničních bank a minulý rok finanční služby vygenerovaly obchodní přebytek ve výši 71 miliard USD, z čehož jedna třetina připadla na obchod s EU.

Většina pozorovatelů soudí, že pokud Británie opustí EU, může se dalším finančním centrem stát Frankfurt, Paříž či Dublin. „Londýn by mohl skončit jako „offshore“ finanční centrum. To by znamenalo, že zde bude potřeba vybudovat velké nové „onshore“ finanční centrum v Evropě a mezi jasnými kandidáty by byl jistě Dublin a Frankfurt,“ uvedl Barney Reynolds z právnické firmy Shearman & Sterling. Irsko zámořské banky přitahuje nízkými korporátními sazbami, dokonale anglicky hovořící populací, anglickým právním systémem a také členstvím v eurozóně.

Citigroup v Irsku zaměstnává přes 2500 pracovníků. Bank of America a JPMorgan mají v Irsku více jak 500 zaměstnanců. Všechny tři banky mají pro tamní trh bankovní licenci, která jim umožňuje přístup do ostatních evropských států.

Trendem posledních let byl ale zcela opačný vývoj, kdy zámořské banky své aktivity přesouvaly z Irska do Británie. Například Bank of America nedávno přestěhovala většinu ze svých obchodních aktivit s dluhopisy a deriváty v celkovém objemu 600 mld. USD a to především z daňových důvodů ale také na žádost regulátorů.

Přes všechny přípravy „na nejhorší“, asociace zahraničních bank, jejímiž členy jsou právě Bank of America, Société Générale a Sumitomo MitsuiTrust Bank, usiluje o to, aby Británie v EU zůstala, především z důvodu vysoké zainteresovanosti Londýna v bankovním světě. 

Newsletter