Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Americké banky varují – akciím hrozí pád. O kolik? A proč?

Americká investiční banka Goldman Sachs varuje akciové investory. Podle jejích modelů se může trh akcií výrazně propadnout, jestliže bude pokračovat růst výnosů amerických dluhopisů. Informaci o pesimistickém scénáři přinesla agentura Bloomberg.

Goldmané ve svém modelu předpokládají nárůst výnosů desetiletých amerických dluhopisů na konci roku 2018 na 3,25 %. Pesimistická varianta však počítá s růstem až na 4,5 %. Takový vývoj by však podle banky výrazně zabrzdil americkou ekonomiku, i když recese by se jí pravděpodobně vyhnula. Investoři by však museli skousnout propad akcií o 20 až 25 %.

Růst výnosů dluhopisů stál již za propadem trhů na přelomu ledna a února. Tehdejší hodnoty zmiňovaných bondů se začaly pomalu, ale jistě blížit 3 %, ačkoli mnozí stratégové tvrdili, že akcie mohou zpevňovat i přes výnosy dosahující 3,5 až 4 %. Aktuální hodnota je  2,866 %.

Není to pouze banka Goldman Sachs, která má u amerických akcií zdvižený varovný prst. Podobně je na tom i banka Morgan Stanley, která dle Bloombergu rovněž představila svůj pesimistický scénář na základě rostoucích výnosů. Podle ní byl nedávný propad trhů dokonce pouhým „předkrmem“.

„Byl to pouze předkrm, nikoliv hlavní chod,“ přepisuje Bloomberg slova analytického týmu Morgan Stanley. I přesto, že na přelomu ledna a února investoři jen horko těžko strávili nárůst výnosů amerických dluhopisů na několikaletá maxima, klíčový ukazatel, kterým jsou výnosy očištěné o inflaci, nevybočil z pásma posledních pěti let, poukázala banka.

Předpokládaná rostoucí inflace by podle varování některých expertů mohla akciím uškodit. Teoreticky by však růst cen mohl být přinejhorším neutrální, pokud zároveň povede k vyšším firemním ziskům. Vyšší reálné sazby by na druhou stranu snížily hodnotu očekávaných zisků, což by se na akciích projevilo negativně. A vzhledem k tomu, že se očekává další utahování americké měnové politiky, Morgan Stanley považuje riziko proražení výše zmiňovaného pásma výnosů o inflaci očištěných desetiletých amerických bondů za reálnou.

Nízké reálné sazby jsou pro akcie podporou. Pokud by však výrazně vzrostly, firmy by se musely spoléhat primárně na zisky, které by vyšší sazby musely mnohonásobně převýšit. A právě to by mohl být problém letošního druhého čtvrtletí.

„Akcie trpí nejvíce tehdy, pokud expanze zpomalí, zatímco inflace dále roste. Silný globální ekonomický růst a dobrá výsledková sezóna za první čtvrtletí tento scénář vykompenzovaly. V případě druhého čtvrtletí však zůstáváme pozorní, obzvláště s tím, jak jádrová inflace roste, zatímco indikátory aktivity zvolňují,“ upozornil analytický tým Morgan Stanley.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter