Americké firmy a strach investovat

Zásadní otázkou pro zdravý růst ekonomiky je kondice firem a jejich ochota investovat. Výhled pro Spojené státy a rok 2015 je v tuto chvíli varovný. Ne ale jednobarevný. Nahlédněme pod pokličku.

Paniku na trh vnesla předpověď Goldman Sachs. Analytici banky revidovali očekávaný 6% růst investic společností v indexu S&P 500 na 3% pokles. To je nejhorší číslo od finanční krize a roku 2009. Má ale svůj hlavní důvod – ropu.

„Od energetických společností letos očekáváme 25% propad kapitálových investic. Jde o sektor, který se na indexu S&P 500 podílí třetinovou vahou a celkový vývoj kapitálových investic tak dostane do negativního pásma,“ vysvětlila svá očekávání ve zprávě Goldman Sachs.

Co ale firmy mimo energie a vše kolem ropy zejména? Tam vidí Goldman Sachs kapitálové investice (zkráceně CAPEX) jako silné a jejich růst dokonce nad trendem.

Na mohutný růst investic amerických firem sázela také Liz Ann Sonders z investičního domu Charles Schwab. Teď pro CNBC říká, že sázka se odkládá. „Prudký propad cen ropy okamžitě zasahuje investice do vybavení těžby ropy i jejího rozvoje a nadto řadu dalších sektorů. CAPEX nebude zátěží pro růst americké ekonomiky, ale nebude její podporou tak, jak mnozí včetně mne očekávali,“ uvádí. V Charles Schwab propočetli, že CAPEX se u ropných firem začne zvedat na horizontu sedmi až devíti měsíců po dosažení dna cen ropy.

Goldman Sachs i Morgan Stanley vidí jako problém obrat výhledů firem k horšímu. Goldman Sachs bez konkrétního čísla uvádí, že poměr negativních vůči pozitivním výhledům firem je nejslabší za více než osm let. Adam Parker z Morgan Stanley pak číslo pro CNBC nabídl: 5,3 ku jedné pro negativní výhledy vůči pozitivním. „Ceny ropy dál padají, dolar nabírá sílu. Nervozita amerických firem stoupá,“ shrnul Parker.

Podle Parkera se výhledový pesimismus amerických firem promítá i jinde, například ve slabém očekávání pro růst akciového trhu. To vidí jako podstřelené. Očekává, že kvůli nejistému investičnímu výhledu bude spíše než odhodlání do velkých projektů pokračovat praxe zpětných odkupů vlastních akcií a výplaty dividend. Na to, že firmy jsou zdravé a výdělečné, ale bez nalézání atraktivních nových investičních příležitostí, poukazuje očekávaná ziskovost. U ropných firem odhady zisků na akcii propadly o více než třetinu. Bez energií a financí ale očekávání hovoří o bezmála 8% růstu ziskovosti v roce 2015. To je číslo nadprůměrné.

Investiční opatrnost firem má přesto i racionální základ v dostupných datech z americké ekonomiky. Zklamáním byla vánoční sezóna v maloobchodě, opatrné jsou právě i průzkumy v americkém firemním sektoru, například respektovaný ISM index. Ten podle ekonoma Paula Ashwortha z Capital Economics odpovídá spíše 2% tempu růstu americké ekonomiky, než 3% dynamice.

Newsletter