Americké firmy hromadí hotovost jako šílené

Z posledních údajů se zdá, že americké společnosti shromažďují hotovost jako zběsilé. Na základě zprávy Bank of America, kterou citoval server Business Insider, drželo ve 2. čtvrtletí letošního roku 24 největších amerických společnosti v hotovostních rezervách 1,01 bilionu dolarů. To oproti předchozímu čtvrtletí představuje nárůst o 1,63 %.

Následující graf vytvořený serverem Business Insider ukazuje společnosti, které drží v hotovosti nejvíce peněz. Nejvíce jich má k dispozici Apple, a to přes 260 miliard dolarů, následovaný Microsoftem s 133 miliardami a Alphabetem s téměř 95 miliardami dolarů. Hotovostní rezervy těchto 17 společností dohromady přesahují 800 miliard dolarů.

Buffett v „problémech“? V hotovosti bude mít brzy 100 miliard

Zároveň zhruba 80 % z celkové částky 1,01 bilionu dolarů je drženo mimo USA. Většina těchto prostředků je přitom držena ve firemních a vládních dluhopisech, což podle zprávy Bank of America nenaznačuje, že by je společnosti v nejbližším období plánovaly přesunout zpět do USA. Pokud by tomu tak bylo, držely by je v likvidnější podobě. 

Firmy hotovost drží z řady důvodů, především je používají na výplaty dividend akcionářům, na zpětné odkupy svých vlastních akcií, případně zásobu peněz mohou použít při akvizicích. Dalším aspektem držení peněz na účtu je možnost investovat do rozvoje vlastní společnosti. Avšak velké peněžní částky, které firmy nechávají ležet ladem, mohou také naznačovat na skutečnost, že žádné perspektivní investiční příležitosti nejsou k dispozici.

Newsletter