Americké firmy najímají méně lidí, nezaměstnanost ale klesla

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týdne přinesl nejdůležitější číslo americké ekonomiky. A bylo to velmi slabé číslo. Potěšila naopak nezaměstnanost, která je nejnižší od roku 2001.

Americká ekonomika vytvořila v květnu mimo zemědělství 138 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 182 tisíc míst. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které zároveň revidovalo dubnová čísla na 174 tisíc z 211 tisíc.

Míra nezaměstnanosti v květnu klesla na 4,3 procenta, což je nejníže za posledních 16 let. Trh čekal stagnaci na dubnových 4,4 procenta, což bylo nejníže od května 2007.

Průměrná hodinová mzda meziročně klesla o 2,5 procenta, když trh čekal zvýšení na 2,6 procenta. Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, klesla na 62,7 procenta. Průměrný pracovní týden pro všechny pracovníky se v květnu nezměnil, zůstal 34,4 hodiny dle očekávání.

Slabší najímání nových zaměstnanců může částečně reflektovat hledání kvalifikovaných a zkušených pracovníků v rámci těsnějšího trhu práce. Může to také ukazovat, že se firmy zdráhají najímat novou pracovní sílu, dokud neuvidí víc důkazů, že plány nové administrativy se dostanou do legislativy, která sníží daně a nastartuje růst.

Tvorba pracovních příležitostí směřovala k profesím s nižšími mzdami. Počet pracovních míst na plný úvazek klesl za měsíc o 367 tisíc, pozice na částečný úvazek se naopak zvýšily o 133 tisíc.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75 tisíc až 100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Tvorba pracovních míst obvykle zpomaluje, když se ekonomika blíží k plné zaměstnanosti, 

Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také lidi, kteří již hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jenom na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla v květnu na 8,4 % z 8,6 %. 

Organizace ADP ve středu oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v květnu vytvořili 253 tisíc nových pracovních míst. Bylo to výrazně nad odhady analytiků a dubnový údaj byl navíc upraven na 174 tisíc z odhadovaných 177 tisíc nových pracovních míst.

Nová místa vytvářely hlavně firmy o méně než 500 zaměstnancích. Pracovníky nabíraly stavební firmy, vzdělávací a zdravotnický sektor, ale nová dobře placená místa vznikla i v účetních a inženýrských firmách.

Newsletter