Americké přístavy ochromila stávka, stojí zboží za miliardy

Bez dohody skončilo ve čtvrtek jednání přepravců s odbory o nové smlouvě pro stávkující námořní dělníky v amerických obchodních přístavech. Rozsáhlé stávkové hnutí na západním pobřeží USA trvá již několik měsíců. Stávka by mohla zasáhnout obchodní výměnu mezi Spojenými státy a Asií, což vládu ve Washingtonu nutí k tomu, aby se vložila se sporu a pokusila se krizi vyřešit, napsala dnes agentura AFP. 

Jednání mezi odborovým svazem, který zastupuje zhruba 20 tisíc dokařů, a námořní asociací (PMA) hájící jejich zaměstnavatele pokračují již devět měsíců. V úterý se do nich coby zprostředkovatel zapojil také americký ministr práce Tom Perez. Dohodu o nové podobě pracovních kontraktů se ale zatím najít nepodařilo. 

Perez, který se jednání zúčastnil na žádost amerického prezidenta Baracka Obamy, dal přitom oběma stranám ultimátum. Pokud kompromis nenajdou do dneška, budou prý jejich lídři muset opustit Kalifornii a jednat přímo v hlavní městě, napsala agentura AP. Jednání by dnes měla pokračovat, sdělil zdroj agentuře Reuters. 

Stávkové hnutí ovlivnilo činnost v 29 přístavech, před kterými kotví desítky nákladních lodí se zbožím za miliardy dolarů a čekají, až se otevřou kotviště. 

Už po sedmé od začátku měsíce byl například ve čtvrtek zcela uzavřen přístav v Oaklandu, který je hlavním námořní terminálem v Sanfranciském zálivu. 

Narušení činnosti by mohlo zasáhnout obchodní výměnu mezi největší světovou ekonomikou a oblastí Asie a Tichomoří. Kvůli možnému ekonomickému dopadu tak začínají bít na poplach firmy od pěstitelů brambor po internetové obchody. 

Příslušná opatření mezitím začaly podnikat některé společnosti na druhé straně Pacifiku. Japonští výrobci aut oznámili, že některé významné dodávky již byli nuceni dopravit letecky, zatímco japonský výrobce videoher Nintentdo tvrdí, že v amerických přístavech uvázla jeho zásilka nejnovějších herních konzolí. 

Newsletter