Americké trezory „černého zlata“ začínají praskat ve švech

Zásoby ropy se ve Spojených státech postupně zvyšují. Za minulý rok byly kapacity trezorů „černého zlata“ zaplněny „pouze“ ze 48 %, letos už se vyšplhaly až na 60 %. Nejrychleji se zaplňují zásobárny na jihu a středozápadě. Nejproslulejším  „úložným“ státem je Oklahoma, kde se nachází oblast Cushing, známá jakožto jedna z největších zásobáren energetické komodity.

Podle informací úřadu Energy Infromation Administration, který monitoruje americký energetický sektor, se však i tato oblast postupně zaplňuje. Minulý rok zabraly zásoby 50 % dostupného místa, avšak letos už je zabráno více 67 % dostupných uložišť. V přepočtu na barely dokáže tato oblast pojmout zhruba 71 milionů barelů, což odpovídá asi 14 % celkových amerických zásob.

Pro skladovací potřeby rozlišuje Energy Information Administration skladovací kapacitu a čistou dostupnou kapacitu nádrže. Skladovací kapacita odpovídá tomu, kolik každá nádrž dokáže pojmout ropy, zatímco čistá dostupná kapacita nádrže odpovídá celkovému objemu skladiště (viz. galerie).

Vyšší zásoby dnes reflektují očekávání některých investorů, kteří spekulují na budoucí zvýšení ceny „černého zlata“. Nedostatek volného místa využila CME Group, která se rozhodla na konci března emitovat nový futures kontrakt, se kterým si investoři budou moci přímo zakoupit zbývající volné zásobníky.

„Věříme, že toto inovativní řešení pomůže investorům ve správě svých ropných zásob, které si hromadí s vidinou postupného zvýšení cen,“ řekl generální ředitel CME Group Martin Fraenkel pro server Forexmagnates. Každý futurues kontrakt má v sobě začleněno právo na uskladnění 1000 barelů ropy pro konkrétní dobu. Celkově se očekává, že tento nový instrument přinese na ropný trh větší transparentnost, snazší přístup, likviditu i tolik potřebné zabezpečení pravidelných dodávek.

EIA zvýšila odhad letošní těžby ropy a plynu v USA

Newsletter