Americké trhy zavřely v krvi. Čeká se, co vymyslí Čína…

Vypadalo to nadějně, americké akciové indexy se v průběhu pondělí seance dokázaly dostat do méně jak 1% ztrát. Čím blíž závěru, tím hlubší znovu propad. Širší index amerických akcií S&P 500 tak končí o bezmála 4 % níže, podobně jako technologický index Nasdaq. Blíže 3,5% poklesu je pak úzký index blue chips Dow Jones.

Oči trhů se budou upírat na jediné: zda přes noc a asijské obchodování přijde nějaká zpráva, která by vypadala tak, že Čína nalezla cestu, jak doopravdy a efektivně podpořit ekonomiku a finanční trhy. Právě na to se sázelo v průběhu víkendu a dnešní prudký výprodej na trzích je odpovědí na fakt, že žádný nový zásah oznámen nebyl.

„Černé pondělí“. Výprodej eskaluje, Nasdaq otevřel -9 %

Několik čísel, skrze které si budeme moci vzpomenou na výjimečnost dnešního obchodního dne: zobchodovaný objem 13,94 miliardy akcií je nejvyšší od 10. srpna roku 2011. Index Dow Jones na samém úvodu propadl o 1089 bodů, ztrátu snížil až na 110 bodů, aby uzavřel s cca minus 600 body. Obchodování s akciemi a ETF bylo v průběhu dne více než 1,2tisíce krát přerušeno – po výkyvu o více jak 5 % na 5 minut.

Úplně jiný propad než 1998. Vítězem bude dolar?

Mohutný propad v úvodu obchodování obchodníci vysvětlují vysokou nejistotou a uplatněním vzácně užívaného pravidla 48 burzy, který NYSE umožňuje otevřít bez indikací. Futures před zahájením řádného obchodování totiž ukazovaly na vysoce jednociferný pokles a pravidlo platí právě pro případy takového volatility.

Ekonomové: Propad trhů pomůže ČNB i hrozí ekonomice

Akcie Applu propadaly až o 13 procent. Pak je povzbudil šéf firmy Cook prohlášením, které nebývá častým. Zprávy o hospodaření k němu prý chodí denně a červenec i srpen označil v Číně za měsíce, ve kterých se firmě opravdu daří. Apple uzavřel níž pouze o 2,5 procenta.

Šéf Applu Cook: V Číně prudce rosteme

Závěr v americkém obchodování je mírnější proti Evropě. Index Stoxx600 Europe odepsal přes 5 %, čínské akcie v Šanghaji 8,5 procenta, což je nejprudší jednodenní pokles od roku 2007. Dolar proti koši měn oslabil o 1,5 procenta, euro obchoduje k dolaru na úrovni 1,1600 EURUSD, o dvě procenta za den silnější! Ropa Brent propadá o více než 6 % k 42,5 USD za barel, WTI o 5,5 % k 38 USD za barel. Je nejníž od počátku roku 2009.

Evropské akcie prošly nejhorším výprodejem za sedm let

Do sázek na velkou nejistotu Fedu kvůli dění v Číně dnes přispěl šéf Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Ten řekl, že očekává zvýšení sazeb Fedu ještě letos, ale už neopakoval ještě nedávno uváděné září jako očekávání, kdy se tak stane poprvé. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter