Americké úřady práce žádá o pomoc nejméně lidí za 15let

Hodnoty nejnižší od letních měsíců roku 2000 atakuje počet Američanů, kteří přicházejí na úřady práce pro podporu v nezaměstnanosti. Po slabším prvním čtvrtletí se zřejmě na americkém trhu práce blýská na lepší časy. Fed slabost první čtvrtiny roku včera v nemalé míře připsal i nepřízni počasí.

V týdnu do 4. dubna o podporu žádalo nově 281 tisíc lidí, očekáváno bylo o dva tisíce víc. K lepšímu na 267 tisíc byl přehodnocen také stav z předchozího týdne. To je nejméně od dubna roku 2000, klouzavý čtyřtýdenní průměr pak je nejnižší od června roku 2000.

Počet těch, kdo na úřadech práce zůstávají po delší dobu, klesl o 23 tisíc na 2,304 milionu. I to je dobrou zprávou, očekáváno bylo zhoršení na 2,35 milionu.

Fed ve včera zveřejněném záznamu z březnového jednání měnového výboru FOMC uvedl, že zejména oživení na trhu práce, stabilizace cen energií a korekce síly amerického dolaru mají být těmi faktory, které rozhodnou a umožní Fedu zvýšit sazby.

Fed: Nečitelný růst sazeb, ekonomika podléhá sněhu a bouři

Na oživení mezi spotřebiteli ukázaly poslední čísla o prodejích aut v USA, nejsilnější od loňského srpna. „První čtvrtletí bylo smíšené, ale zlepšující se trh práce a nízké ceny paliv podpoří aktivitu v americké ekonomice,“ uvádí například Emily Kolinski Morris, hlavní ekonomka automobilky Ford.

Newsletter