Americké volby jsou za dveřmi. Trh má nervy na pochodu

Někteří pozorovatelé se nám snaží namluvit, že se šance amerických prezidentských kandidátů postupně vyrovnávají. Jediné, o co se ještě hodnověrně hraje, jsou výsledky voleb do Senátu. Trumpovo vítězství by totiž znamenalo, že jsou všechny průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, můžeme rovnou zrušit. V případě Senátu se ale hraje o hodně.

Kolísavý dolar

Trhy před volbami, které se konají už příští týden, taktizují, a tak americký dolar dál nepředvídatelně kolísá. Podle nejrůznějších průzkumů šance demokratů na opětovné získání převahy v Senátu v minulém týdnu výrazně poklesly, ale v průběhu tohoto týdne opět stouply zase o něco výše. Zvláště poté, co víkendový průzkum naznačil, že Biden vede i v Texasu, tedy ve státě, který demokraté získali naposledy v roce 1976. V Texasu využil možnosti hlasovat dříve obrovský počet voličů a pokud by podobně hlasoval i zbytek USA, budou mít demokraté větší šanci na drtivé vítězství, než se čekalo. K urnám se totiž dostavilo i tradičně nevolící obyvatelstvo (zejména mladí, ale i etnické menšiny), a to inklinuje do značné míry k demokratům.

Dopady roztržky mezi Francií a Tureckem

Turecká lira se ocitla pod tlakem už koncem minulého týdne, kdy tamní centrální banka překvapila a nezvýšila klíčovou úrokovou sazbu.  Nyní se tlak na tuto měnu dále zvyšuje, nejen kvůli celkově spíše odmítavému postoji vůči riziku, ale hlavně kvůli nedávné diplomatické roztržce mezi Francií a Tureckem. Turecký prezident Erdogan totiž kritizoval francouzského prezidenta Macrona za přístup k vraždě francouzského učitele islámským radikálem poté, co tento učitel ukazoval žákům karikatury proroka Mohameda. Když Erdogan Macronovi doporučil, aby vyhledal pomoc psychiatra, odvolala Francie z Turecka svého velvyslance. Diplomatické vody navíc zkalil i turecký test ruského raketového systému, který vzbudil hněv Spojených států amerických.

Vybrané měny

USD – Klíčem je zjistit, zda nás čeká scénář, kdy demokraté vedle prezidentského stolce získají i Senát, nebo zda Biden sice vyhraje, ale republikáni si přece jen udrží nad Senátem kontrolu (samozřejmě předpokládám, že Trump s nejvyšší pravděpodobností prohraje – jeho vítězství by v podstatě znamenalo, že jsou průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, mohou zavřít krám). Republikánský Senát blokující snahy prezidenta Bidena by mohl dost brutálně oslabit vyhlídky na fiskální podporu a zpočátku by se to projevilo i na kurzu dolaru.

EUR – Nad vyhlídkami eura se dál vznáší dlouhý stín Covidu-19. Nakonec by však mohl přispět k velkorysejší fiskální odezvě a pak by byl pro euro dokonce přínosem, kdyby to znamenalo vydávání více dluhopisů. ECB může dál přitvrdit v kvantitativním uvolňování, ať už teď, nebo až v prosinci – ale nejsem si jistý, zda na tom záleží. Důležitější je fiskální politika.

 

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter