Americkému býkovi je sedm let. Čas na zvrat?

Od 9. března roku 2009. Tedy přesně sedm let. Tak dlouho trvá býčí trend na americkém akciovém trhu a středeční obchodování k dosavadním ziskům opět něco přidalo. Pro širší index amerických akcií sedmé býčí narozeniny načítají zhodnocení o celkem 193 procent, u úzkého Dow Jonesova indexu blue chips o 159 procent a u technologického trhu Nasdaq dokonce o 266 procent, spočetla S&P Capital.

Index S&P 500 a podobně Nasdaq dnes zpevnily o řádově půlprocento, DJIA nechaly v závěsu s 0,2 procenta zisku. Přispěly k býkovi, který je v mnohém jiný od těch předchozích, které následovaly po druhé světové válce. Ten průměrný totiž podle S&P Capital trval 56 měsíců a indexu S&P 500 přinesl zhodnocení o 144 procent. A také – velmi silný zisk přinesl obvykle poslední rok jeho trvání.

Jsme už v momentě záře, kterou nahradí temnota, ptá se stratég S&P Stovall. Wall Street ve středu přispěla růstem na slabém objemu, ale to je spíše vyčkáváním na zřejmě zlomové rozhodnutí Evropské centrální banky. Od jejího prezidenta Maria Draghiho se ve čtvrtek očekává oznámení dalších podpůrných programů = dalšího změkčení měnové politiky. Trhy sázejí na další pokles depozitní sazby hlouběji do záporných hodnot i rozšíření programu odkupů aktiv.

Růst ve středu vidíme vedle akcií ceny ropy. Vzestup se odehrává na zprávě iráckého činitele, podle kterého se producenti ropy ze zemí OPEC i zemí mimo ropný kartel sejdou 20. března v Moskvě nad úvahami o zmrazení objemu produkce. Ač jsme Dow Jones i Nasdaq mohli ve středu vidět i krátkodobě klesat, je to právě vzestup cen ropy, který přes ropné a další energetické tituly Wall Street pomohl k dalšímu růstu. Americký dolar vůči euru vyčkává na ECB u hladiny 1,1000 EURUSD.

 

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 9. březen 2016

Newsletter