Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Americký dolar – připravit, pozor, start!

Trumpova vláda odhalila několik informací o své obchodní politice. Příští měsíc bude mít tři příležitosti sdělit více. Stále se kloníme k medvědímu dolarovému trhu, protože silný dolar zabíjí růst.

Před námi jsou tři velké rizikové události týkající se amerického dolaru:

  • 28. února: Trump promluví na společné schůzi Kongresu
  • 14. a 15. března: Jednání FOMC
  • 17. a 18. března: Ministři financí a zástupci centrálních bank zemí G20 se sejdou v německém Baden-Badenu (program jednání G20 v Hamburku)

Trumpův souboj mezi snahou udržet setrvačnost růstu a regresí k „Trumpovi-kandidátovi“ ukazuje na omezený dosah a výkon jeho vlády.

Touto dobou v prezidentské funkci už měli všichni Trumpovi předchůdci připravený a zveřejněný svůj ekonomický program a agendu – zatímco Trump nemá ani směr či strategii, s výjimkou jeho útoků na Twitteru. To znamená, že Trump své snahy pravděpodobně zaměří na jednu nebo všechny z těchto vysoce rizikových událostí. Nejpravděpodobnějším – a největším – rizikem je jeho projev na společné schůzi Kongresu.

Euro jako hedge. Pozor však na dolarový ping pong

Jsou zde vysoká očekávání týkající se jeho daňové politiky, zrušení zákona o dostupné zdravotní péči (Obamacare) a jeho obchodní politiky – což by se mohlo týkat i toho, co nazývá nespravedlivou měnovou politikou Číny a Německa.

„Amerika na prvním místě“ byl Trumpův bojový pokřik, který využil také Paul Ryan při své většinové podpoře prezidentovy politiky. Víme, že to znamená „ochranu“ amerických pracovních míst za jakoukoli cenu – alespoň pokud jde o jednotlivé případy – ale co to znamená pro celkovou obchodní strategii a globalizaci?

Trump pod tlakem je podle mého názoru nebezpečný. To znamená, že v takové situaci je vyšší pravděpodobnost negativních dopadů, než by byla při hladším průběhu jeho vládnutí.

Haló, tady Donald. Jak je to s tím dolarem?

Hlavní pozornost je upřena na obchod. Trump vnímá obchodní deficit jako hlavního viníka nedostatku pracovních míst ve Spojených státech, ačkoli USA nyní zažívají podprůměrnou nezaměstnanost.

Agentura State Street má na toto téma několik skvělých grafů:

Myslím, že grafy mluví samy za sebe. Ale skutečný efektivní směnný kurz mezi Spojenými státy a Německem, který se posunul do rozmezí 2 sigma, znamená, že se Trump a jeho lidé právě na toto téma zaměří – možná podobnou dohodou, jako byla Plaza Accord? Podle State Street to tak rychlé nebude:

Vyhlídky uváděné v #SaxoStrats se nemění. Myslíme si, že Trump bude sledovat politiku slabšího dolaru. Zda to bude ve formě přímé politiky – tj. že ohlásí nutnost ukončit americký rezervní systém, podobně jako to udělal jeho hrdina Richard Nixon, když v roce 1971 ukončil zlatý standard – bude jasné až koncem března. Pokud jde o pravděpodobnost, je náš názor následující:

  • 20 % – silnější dolar bez jakékoli změny politiky a s daňovou úpravou s přihlédnutím k hranicím, což by odhadem mohlo posílit dolar o 15-20 %.
  • 60 % – nepřímé oslabení dolaru: neustálé zaměření na ostatní slabé měny a omezující opatření Fedu (což historicky vždy vedlo ke slabšímu dolaru) vedoucí ke zpomalení ekonomického růstu USA.
  • 20 % – přímé oslabení dolaru: oznámením, že dolar přestává být rezervní měnou a vynucením buď nové dohody Plaza Accord, nebo podobné dohody se zahraničními exportéry – budou se opakovat 80. léta minulého století.

Nixon jako vzor. Slabý dolar prostě BUDE!

Cíl

Vidíme, že při nezměněné politice americký dolar otestuje hranici 96,00. Pokud se potvrdí, že Trumpova zvolená politika bude politika slabšího dolaru, může se dolarový cyklus otočit směrem dolů v klasickém osmiletém cyklu.

Toto je náš týdenní „model“ nebo indikátor obchodu:

Je stručný a konsolidující a úroveň 96,00/96,70 je hranicí podpory a současně 100 denním jednoduchým pohyblivým průměrem.

Závěr

V příštím měsíci bychom se měli dozvědět, kam bude americký dolar nadále směřovat. Zatím zůstáváme přikloněni k medvědímu trhu, a to z těchto důvodů:

  • Zamezení inflace: v podstatě kulminační efekt v sektoru energetiky sníží inflační tlaky – meziroční čistá změna cen ropy se sníží z lednových +85 % na 5 % v květnu.
  • FOMC a ekonomika zůstane pomalá: guvernérka Yellenová opakuje silná prohlášení o dvojím mandátu, ale celkově bude produktivita, a tedy i růst, ekonomiky zadrhávat.
  • Vážené riziko politiky slabšího dolaru: v tuto chvíli je na 20 %, ale může vyrůst až na 80 % podle toho, jak je definováno – navíc silnější dolar zabije růst a inflaci nejen v USA ale i v globální ekonomice.

Pozor, svět přichází o dolary!

Newsletter