Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Americký dolar prudce posílil. Co na to koruna k euru?

Americký dolar dnes proti euru výrazně posílil. Důvod hledejme v uzavírání dlouhých pozic, neboť, jak se zdá, je krize Řecka zažehnána. Investoři tedy vybírají zisky a kupců je na trhu pomálu. Hlavní měnový pár EURUSD se dostává na dostřel k úrovni 1,1000, když jen za dnešek euro proti dolaru oslabilo o výrazná 1,3 procenta.

Podle stratégů bude propad eura ještě pokračovat, neboť zvýšení sazeb ze strany ECB nepřichází v úvahu, naopak minulý týden šéfka Fedu naznačila, že zvednutí sazeb ke konci roku je stále možné. Bude jistě zajímavé sledovat, zdali je tento dnešní pohyb předzvěstí poklesu až na již dlouho předpovídanou paritu eura proti americkému dolaru.

Pokud by se tento scénář naplnil, dá se očekávat, že se euro bude dostávat blízko úrovně 27,00 vůči koruně, což by opět spustilo intervence proti české měně, neboť ČNB stále drží závazek korunu pod 27,00 za euro nepustit.

České akcie dnes posilovaly nejvíce z regionu. Index PX poskočil o poměrně silné procento a uzavřel po delší době nad 1.000 bodů. Hlavními tahouny byly akcie rakouských finančních ústavů ERSTE +2,99 %, VIG +0,85 % a k nim se přidala nakonec i Komerční banka, kde se na odpoledne objevili kupci na hodnotách okolo 5450 korun. Naopak slabší byly akcie ČEZ, které svým defensivním naturelem kupce nyní nelákají. Objemy byly dnes chudé okolo 17 milionů dolarů (420 mil. Kč bez aukce), což je výrazný podprůměr

Okolní trhy se trápily okolo nuly a i zde chyběl apetit k nákupům. Polský i maďarský index zůstal fakticky beze změny a to i přes slušné nárůsty evropských akciových indexů, které díky dohodě věřitelů s Řeckými představiteli přidaly velmi slušných 1,7%. 

Newsletter