Americký dolar prudce stoupá po konci QE

Dolar prudce stoupá vůči takřka všem svým hlavním vrstevníkům poté, co Fed včera ukončil svůj program kvantitativního uvolňování skrze nákupy dluhopisů. Dolar roste vůči 14 ze svých 16 hlavních vrstevníků, zatímco obchodníci zvyšují své sázky na růst úrokových sazeb v příštím roce, přestože Federální výbor pro volný trh udržuje svůj závazek držet výpůjční náklady nízké po delší dobu.

Tiskárna Fedu dostala dovolenou. QE3 končí (+komentář)

„Političtí činitelé Fedu rozptýlili pochybnosti, ohledně normalizace své politiky,“ řekl Imre Speizer, tržní stratég Westpac Banking Corp. „Americká měna se dostává zpět do svého uptrendu.“

Dolar dnes zaznamenává nové 4,5leté maximum vůči české koruně, a koruna tak momentálně obchoduje za 22,085 korun za dolar. Euro i jen vůči americké měně taktéž klesají, euro na 1,2566 dolarů za euro, a jen na 109,23 jenů za dolar. Vůči euru koruna obchoduje za 27,7622 korun za euro.

Fed uvedl, že trh práce v USA posílil natolik, že je na místě ukončit program kvantitativního uvolňování. Na základě vývoje futures pravděpodobnost, že Fed zvýší svojí hlavní úrokovou sazbu do října roku 2015, vzrostla na 75 procent, z 68 procent z konce minulého týdne.

„Fed byl více jestřábí, než investoři očekávali, ať už co se týče zaměstnanosti tak i inflace,“ řekl Masato Yanagiya, měnový stratég Sumitomo Mitsui Banking Corporation. „Reakcí trhů je kupovat dolar“.
 

Newsletter