Americký dolar prudce zpevňuje po datech z americké ekonomiky

Na úrovně silnější o 1,5 centu proti dennímu dnu posílají americký dolar data z americké ekonomiky. K růstu objednávek u firem se přidal vzestup cen domů, ale také nežádoucí vzestup žádostí o podpory v nezaměstnanosti a silnější než očekávaná záporná spotřebitelská inflace. Americký dolar se proti nejslabší hodnotě dne 1,1385 posouvá zejména na inflaci a objednávkách firem až na 1,1235 amerického dolaru k euru.

Objednávky amerických firem na zboží dlouhodobé spotřeby v lednu vzrostly o 2,8 % a vystřídaly revidovaný pokles o 3,7 % v prosinci. Vzestup je silnější proti očekávání +1,6 %. Výrazněji proti odhadům vzrostly pak za prosinec ceny domů, proti listopadu dle dat FHFA o 0,8 % při očekávání 0,5% růstu.

Ceny na straně spotřebitelů v lednu zesílily pokles na -0,7 % z -0,3 % v prosinci. Mediánem odhadů bylo -0,6 % v anketě ekonomů dle Bloomberg. Po očištění o volatilní položky paliv a potravin se ukazatel jádrové inflace „zlepšil“ na +0,2 % z +0,1 % v prosinci. Realita je o něco více deflační proti mediánu očekávání: -0,6 %, +0,1 %. Propad je nejsilnější za posledních šest let, důvodem k němu zejména pokles cen paliv.

Sadu čerstvých údajů z americké ekonomiky doplňují týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti. Ty se v týdnu do 21. února zvýšily na 313 tisíc při konsensu 290 tisíc. Zhoršení potvrzuje zejména čtyřtýdenní klouzavý průměr, který se zhoršil na zhruba 294,5 z 283 tisíc. 

Newsletter