Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Americký dolar prudce zpevňuje po datech z americké ekonomiky

Na úrovně silnější o 1,5 centu proti dennímu dnu posílají americký dolar data z americké ekonomiky. K růstu objednávek u firem se přidal vzestup cen domů, ale také nežádoucí vzestup žádostí o podpory v nezaměstnanosti a silnější než očekávaná záporná spotřebitelská inflace. Americký dolar se proti nejslabší hodnotě dne 1,1385 posouvá zejména na inflaci a objednávkách firem až na 1,1235 amerického dolaru k euru.

Objednávky amerických firem na zboží dlouhodobé spotřeby v lednu vzrostly o 2,8 % a vystřídaly revidovaný pokles o 3,7 % v prosinci. Vzestup je silnější proti očekávání +1,6 %. Výrazněji proti odhadům vzrostly pak za prosinec ceny domů, proti listopadu dle dat FHFA o 0,8 % při očekávání 0,5% růstu.

Ceny na straně spotřebitelů v lednu zesílily pokles na -0,7 % z -0,3 % v prosinci. Mediánem odhadů bylo -0,6 % v anketě ekonomů dle Bloomberg. Po očištění o volatilní položky paliv a potravin se ukazatel jádrové inflace „zlepšil“ na +0,2 % z +0,1 % v prosinci. Realita je o něco více deflační proti mediánu očekávání: -0,6 %, +0,1 %. Propad je nejsilnější za posledních šest let, důvodem k němu zejména pokles cen paliv.

Sadu čerstvých údajů z americké ekonomiky doplňují týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti. Ty se v týdnu do 21. února zvýšily na 313 tisíc při konsensu 290 tisíc. Zhoršení potvrzuje zejména čtyřtýdenní klouzavý průměr, který se zhoršil na zhruba 294,5 z 283 tisíc. 

Newsletter