Americký dolar zažil nejhorší týden v letošním roce

Zasedání americké centrální banky a pokračování nekonečného příběhu o brexitu. To budou hlavní události nadcházejícího týdne na devizových trzích. Pro americký dolar byl uplynulý týden tím nejhorším v letošním roce. Dolar potopila špatná čísla z ekonomiky. 

Ztráty v uplynulém týdnu postihly také dolarový index, který měří výkon amerického dolaru ke koši šesti předních světových měn. Index odepsal 0,81 procenta, což byla největší ztráta od konce srpna.  

Americká průmyslová produkce v únoru meziměsíčně rostla o 0,1 procenta, když trh čekal zvýšení  o 0,4 procenta. Produkce továren se v únoru snížila o 0,4 procenta, čekalo se zvýšení o 0,1 procenta a byl to již třetí pokles za půl roku. 

Páteční zprávy zdůraznily „trpělivý“ postoj Fedu k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Loni centrální bankéři zvýšili sazby celkem čtyřikrát. FOMC se sejde na dvoudenním zasedání v úterý a ve středu. Výsledek zasedání se dozvíme o hodinu dříve, tedy ve středu v 19:00. Každopádně „hike“ trh nečeká. 

Britský parlament minulý týden podruhé nepřijal dohodu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová. Následně se přiklonil k odchodu z evropského bloku s „nějakou“ dohodou a odmítl tzv. tvrdý brexit za všech okolností. Pokud neprojde další brexitová dohoda, chce šéf labouristů Jeremy Corbyn vyvolat hlasování o důvěře. Očekává se, že premiérka Mayová již potřetí předloží poslancům brexitovou dohodu s EU, kterou členové Dolní sněmovny už dvakrát odmítli schválit.

Brexit každopádně zastíní čtvrteční zasedání Bank of England, sazby by měly zůstat na úrovni 0,75 procenta. Libra koncem týdne posilovala a dostala se na nejsilnější úroveň od června 2018. Kurz tak nebyl daleko od devítiměsíčních maxim, tedy od úrovně 1,3380 USDGBP.

Dnešek je chudý na makrodata. V eurozóně a v Polsku bude zveřejněna obchodní bilance za leden. V Polsku pak bude oznámena také jádrová inflace. Pouze jedno číslo se dozvíme ze Spojených států, a to NAHB index trhu bydlení za březen. Čeká se růst z 62 bodů na 63 bodů. 

Americká měna se dnes ráno proti vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1339 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,46 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1288 do 1,1332 EURUSD.*

Tento týden začne mediální karanténa členů bankovní rady České národní banky, zasedání bude příští týden ve čtvrtek 28. března. A tak je možné, že se dočkáme komentářů. Pro dnešní Lidové noviny promluvil člen bankovní rady Vojtěch Benda a jeho poradce Jakub Matějů. Uvedli, že pokud koruna zůstane na současných úrovních, můžou sazby letos růst až třikrát. Kromě globálního negativního sentimentu vůči rozvíjejícím se trhům může podle nich česká měna trpět nárůstem likvidity z dob režimu kurzového závazku, tedy z období let 2013 až 2017. Zahraniční investoři už drží tolik korun, že jejich limity pro řízení rizik jednoduše neumožňují nakupovat více. 

Český statistický úřad dnes bude informovat o vývoji indexu cen výrobců. Dle predikce Roklen zrychlí v únoru meziroční růst na 3,5 procenta z 2,9 procenta. Proti únoru by pak měl naopak zpomalit na 0,2 procenta z jednoho procenta v lednu. 

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,64 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,58 až 22,85 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter