Americký exministr o vyšších sazbách a možné krizi

Celý svět dnes sleduje volný pád naprosté většiny trhů. Hlavní akciové indexy odepisují více jak 2 % a investiční publikum nervózně čeká, co bude dál. Jedním z témat nadcházejících týdnů mělo být tak dlouho avizované zvýšení amerických úrokových sazeb. I přesto, že poslední oficiální vyjádření Fedu bylo dosti nečitelné, poměrně hodně investorů a ekonomů vidělo první krok úrokové normalizace již v září.

Fed: Čas navýšení sazeb se blíží, podmínky však stále nedosaženy

Pád trhů a nejistý vývoj jak americké, tak globální ekonomiky, zdá se, navýšení opět posune na neurčito. Jasno v tomto směru má i bývalý americký ministr financí, prezident Harvardské univerzity a exporadce prezidenta Obamy, Lawrence Summers. Dle jeho názoru v tuto chvíli neexistuje téměř žádný důvod, proč by úrokové navýšení mělo proběhnout. Ve svém článku pro server Financial Times jasně varuje, že takový krok by ze vší pravděpodobností nerozpoutal nic jiného, než další světovou finanční krizi.

„Před šesti až devíti měsíci byla finanční stabilita natolik dostatečná, že o zvýšení sazeb bylo možné přemýšlet. Nízké úroky tehdy pobízely investory k většímu riskování, stejně jako k žádostem o úvěr a některým formám finančního inženýrství. V tu dobu jsem věřil, že ekonomické náklady navýšení sazeb překročí veškeré výhody finanční stability, avšak existovalo několik důvodů, proč by tomu tak být nemuselo. Dnes je obdobná debata silně diskutabilní. S tím, jak jsou úvěry dražší, výhled čínské ekonomiky je zamlžený, rozvojové trhy se potápí, americké akcie prochází korekcí, roste obava o likviditu a volatilita trhů se dostává na maxima, dochází k tomu, že se trhy jednoduše propadají pod vlastní euforií a přehnaným sebevědomím. Fed by tak v této křehké době nemusel samotný krok uskutečňovat. Naopak jeho provedení by pravděpodobně stáhlo část finančního systému do krize, která by měla nebezpečné a nepředvídatelné následky,“ píše exministr pro Financial Times.

Zároveň by dle něj byla zasažena i nezaměstnanost. Vyšší sazby by totiž zatraktivnily držení hotovosti, což by se stalo na úkor investic. Stejně tak by byl zasažen i dolar, který by posílil, vinou čehož by se snížila konkurenceschopnost amerických exportérů. Spíše než úrokové normalizaci tedy Summers fandí podpoře veřejných a soukromých investic. Právě ty jsou podle něj jediným možným motorem, který by současnou skomírající americkou ekonomiku mohl opět postavit na nohy.

Newsletter