Americký ministr financí varoval před dopady Brexitu

Americký ministr financí Jack Lew se domnívá, že odchod Británie z Evropské unie by uškodil Evropě a britské i světové ekonomice. Člen vlády prezidenta Baracka Obamy to v úterý řekl v americké televizní stanici PBS, uvedla dnes agentura AFP. Britové rozhodnou o členství své země v unii v referendu 23. června.

Těžká váha proti Brexitu. Barack Obama

Brexit by měl dopad nejen na obchodní výměnu a ekonomické vztahy, ale měl také do určité míry geopolitický a strategický dopad s ohledem na zachování unie. „Ve světě, kde nejistota geopolitických rizik ovlivňuje ekonomiky, je jasné, že když se zvýší úroveň nejistoty, bude to mít ekonomický dopad,“ domnívá se podle AFP Lew.

Kolik peněz by sebral Brexit britským domácnostem?

Referendum slíbil pod tlakem části členů své Konzervativní strany britský premiér David Cameron. Sám vede kampaň za setrvání Británie v EU, někteří jeho ministři ale vyzývají voliče k odchodu z unie. Výraznou podporu získali odpůrci členství také v oblíbeném londýnském starostovi Borisi Johnsonovi. Všeobecně se očekává, že výsledek referenda bude velmi těsný.

 

Londýnský starosta Boris Johnson je těžkou vahou, stojící proti Davidu Cameronovi v tažení za odchod Velké Británie v EU. Londýn jako finanční centrum – pokud se Brexit naplní – bude vzkvétat, tvrdí nyní.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 24. březen 2016

Newsletter