Americký průmysl v srpnu zakolísal, výhled ale zůstává slibný

Citelnou korekcí předchozího boomu v automobilovém sektoru a prvním poklesem za posledních sedm měsíců prochází americký průmysl dle dat za měsíc srpen. Průmyslová výroba o desetinu procenta klesla proti očekávanému 0,3% růstu. Navíc byl na poloviční 0,2% tempo růstu z +0,4 % zpětně revidován měsíc červenec.

Automobilový průmysl se vrací na „normální“ úrovně po předchozím prudkém růstu na maxima za posledních pět let. Čerstvá prodejní data ze sektoru ale naznačují, že tento ústup bude krátkodobý a oživení by mělo pokračovat.

Samotné prodeje aut v červenci vylétly o 9,3 procenta, srpnová data vývoj ústupem o 7,6 procenta korigují. Do statistik zřejmě promlouvají také sezónní potíže, když se vícero automobilek rozhodlo během letních měsíců přenastavit výrobu na nové modely.

Obraz o vývoji srpnového průmyslu doplňuje využití kapacit. To v srpnu mírně ustoupilo na 78,8 % z 79,1 %, když očekáván byl – shodně s průmyslem – naopak růst na 79,3 procenta.

Pro aktivitu v amerických průmyslových firmách ale slibně hovoří samostatná data regionálního Fedu v New Yorku. Ten dnes uvedl, že průmyslová aktivita v regionu v září (tedy data čerstvější proti průmyslové výrobě za celé Spojené státy) vzrostla na maxima od října roku 2009. Empire State Index newyorského Fedu, který aktivitu firem měří, vzrostl na 27,5 bodu z 14,7 bodu v srpnu. Hodnoty nad nulou znamenají expanzi v sektoru.

Newsletter