Americký ropný průmysl zasáhly obří stávky

Američtí odboroví předáci vyzvali ke stávce tisíce pracovníků v devíti rafineriích a chemických provozech ve Spojených státech poté, co zkrachovala jednání s těžaři o novém celostátním kontraktu. Jde o první takový protest po více než 30 letech, napsala agentura AP.

Ceny ropy dnes ráno přes situaci ve Spojených státech zamířily dále dolů poté, co přišly zprávy o pomalejším růstu zpracovatelského sektoru v Číně.  Ropa Brent aktuálně (10:00) ztrácí 1,4 % k 51,55 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI pak 1,7 % k 46,9 USD/barel.

Lednové zhoršení v čínském průmyslu: vládní PMI 49,8 po 50,1

Vlivné ocelářské odbory United Steelworkers (USW) se v uplynulých skoro dvou týdnech snažily dohodnout na novém kontraktu s ropným gigantem Royal Dutch Shell, který je hlavním vyjednávačem za ropný průmysl. Jednání začala 21. ledna, podle odborářů ale po necelých dvou týdnech zkrachovala. Odboráři odmítli pět návrhů nabízených Shellem. V neděli navíc vypršel starý kontrakt a USW vyzvaly zhruba 3800 pracovníků v devíti provozech, především v Texasu a v Kalifornii, aby na krátký čas přerušili práci. „Neměli jsme jinou možnost,“ uvedl podle AP šéf USW Leo Gerard. Stávkovat se začalo v neděli a dnes stávka druhý den pokračuje.

Končící kolektivní smlouva se týká zhruba 30 tisíc zaměstnanců v provozech, které představují úhrnem zhruba dvě třetiny celkové rafinační kapacity USA. Mluvčí USW uvedla, že odbory chtějí vyjednat nový tříletý kontrakt; kromě mezd se zaměřují na bezpečnost, náklady na zdravotní péči a na otázky týkající se pracovní síly. Shell uvedl, že je nadále odhodlán dosáhnout vzájemně uspokojivé dohody u jednacího stolu.

Ropný průmysl prochází v současné době těžkým obdobím. Ropné firmy snižují náklady a omezují výdaje, aby ustály kolaps světových cen ropy. Za ním stojí především nárůst těžby z břidličných hornin, který se podílí na převisu globální nabídky ropy nad poptávkou. 

Newsletter