Americký rozpočtový pat může vést ke se slabšímu dolaru

Klíčové body

  • Administrativě Bidena se stále nepodařilo vyřešit patovou situaci ohledně dluhového stropu. Jednání pokračují.
  • Dnes budou zveřejněny hodnoty americké inflace za duben, které budou součástí debaty o úrokových sazbách.
  • Rozpočtový pat se podepisuje na nejkratších pokladničních poukázkách a je rizikem slabšího dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Prezidentu Bidenovi ani dalším členům vlády se nepodařilo vyřešit patovou situaci ohledně rozpočtového stropu v USA. Sněmovna, kde mají většinu opoziční republikáni, prozatím nesvolila k navýšení limitu dluhu, a chce si tak zřejmě vylepšit svou vyjednávající pozici. Pokud se patovou situaci nepodaří vyřešit v dalších týdnech, USA by se mohly dostat do tzv. technického bankrotu. Pokud by nedošlo k navýšení stropu, pak by si Bidenova administrativa nemohla půjčit další peníze na pokrytí státních výdajů. To by mělo negativní dopady, které si nepřejí ani opoziční republikáni. Vnímáme však tvrdé vyjednávání z obou stran. Neschopnost nalézt shodu se projevila zejména u měsíčních pokladničních poukázek, jejichž expirace spadá do odhadovaného termínu dosažení dluhového stropu, tedy na začátek června. Pod tlak se může dostat i dolar, kde však trhy vyčkávají především na výsledek americké dubnové inflace, který bude dnes zveřejněn.

Tvrdá vyjednávání o zvýšení dluhového stropu po změně rozložení sil ve sněmovně po volbách v polovině prezidentského mandátu jsme v minulosti zažili už několikrát. Vyjednávání přitom k běžně k úspěšnému závěru dochází na poslední chvíli. Není proto překvapením, že prezident Biden se zástupcem sněmovny McCarthym mají už na pátek domluvené další kolo jednání, kde se budou snažit patovou situaci vyřešit. Táhlá jednání mohou působit mírný tlak na oslabení dolaru. Klíčový bude ale výsledek americké dubnové inflace, kde trhy očekávají meziroční hodnotu 5 % a u jádrové inflace pak 5,5 %.

Výrazně vyšší než očekávaná inflace, především ta jádrová, by vytvořila vrásky na čele zástupcům Fedu. Ti na květnovém zasedání opět rozhodli o navýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, a dodali tak desáté zvýšení sazeb po sobě. Očekávání trhů se přiklání k variantě, že na červnovém zasedání Fedu další navýšení sazeb nepřijde, a to i vzhledem k současné úrovni inflace a vývoji ekonomiky. I proto jsou dnešní výsledky inflace důležité.. Další zajímavostí po květnovém zasedání Fedu je vynechání klíčové fráze z komunikace rozhodnutí, která hovoří o vhodnosti dalšího navyšování sazeb.

John Williams z Fedu ve své úterní prezentaci pro Ekonomický klub v New York zdůraznil, že Fed zatím oficiálně neoznámil ukončení cyklu navyšování úrokových sazeb. Jedním dechem dodal, že efekt navyšování úrokových sazeb na snížení inflace má zpoždění a navrácení inflace k 2% inflačnímu cíli zabere čas. Zároveň odmítl komentovat, jak bude v otázce nastavení úrokových sazeb na červnovém zasedání hlasovat. Připustil však možnost dalšího zvýšení sazeb, pokud úroveň inflace neklesne. A dodal, že v základním scénáři prognózy zatím nevidí prostor pro snižování sazeb v letošním roce.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0970 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,58 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0898 do 1,1019 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,31 ž 23,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,18 do 21,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter