Americký trh končil týden rozpačitě, po vzoru pátečních dat

Páteční obchodování přineslo smíšené reakce, protože americké akcie otevřely výraznějším poklesem, v závěru obchodní seance však své ztráty umazávaly. Trhy mimo jiné reagovaly na střet mezi ukrajinskými a ruskými vojenskými jednotkami na ukrajinské půdě. Ukrajinské separatistické síly zničily část vojenské jednotky, která se v pátek dostala nad ukrajinskou půdu.

Index S&P -0,01 % poklesl o 0,12 bodu na 1.955, Dow -0,3 % odepsal 50,67 bodu na 16.662 a technologický Nasdaq Composite se z původních ztrát vrátil do kladných hodnot a přidal +0,27 %, 11,92 bodu na 4.464.

Výnos 10letých americké dluhopisy poklesl o více než pět bazických bodů na úroveň pod 2,35 %. Investoři hledali v rozbouřených vodách bezpečný přístav. I přes zvýšené riziko se „prozatím“ nedařilo drahým kovům, zlato i stříbro poklesly.

Investiční ředitel divize U.S. Bank uvedl, že ve druhém čtvrtletí byly zisky lepší, než mnozí očekávali, a ekonomika roste. Investoři nejsou podle Johna De Clue tolik znepokojeni dopadem geopolitických rizik. Sdělil, že i přes zvýšená rizika je americká ekonomika stále zdravá a zisky společností se zvyšují.

Průmyslová výroba v USA v červenci vzrostla nad odhady, a to díky zvýšené produkci automobilů. Růst cen výrobců podle očekávání zpomalil z 0,4 % na 0,1 %. Jeden z dalších ukazatelů měření inflace poukázal na chybějící inflační tlaky.

Americký průmysl drží tempo, z New Yorku se ale ozývá pesimismus. Ceny výrobců těsně rostou

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter