Americký trh práce hodil Fedu klacek pod nohy

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týdne přinesl horší než očekávaná čísla z amerického trhu práce, zřejmě to bude brzda očekávaného zvýšení úrokových sazeb. Ekonomika vytvořila v srpnu mimo zemědělství 151 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 180 tisíc míst, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Ministerstvo práce také revidovalo červencová čísla na 275 tisíc z 255 tisíc. Dolar reagoval na špatná čísla poklesem.

Ve zprávě bylo málo informací, které by mohly pobídnout centrální bankéře ke zvýšení úrokových sazeb. Obchodníci okamžitě snížili pravděpodobnost jejich zvýšení na zasedání, které se koná 20. a 21. září, na 12 procent z 27 procent.

Srpen již tradičně bývá špatný pro americký trh práce a letošní rok není výjimkou. Za posledních 13 let jde o desátý rok, kdy bylo číslo ministerstva práce pod očekáváním trhu. Počítalo se s tím, že se najímání po výrazných ziscích v červnu a červenci, kdy vzniklo více než půl milionu pracovních míst, zastaví.

Míra nezaměstnanosti zůstala na červencových 4,9 procenta, když analytici čekali pokles na 4,8 procenta. Průměrná hodinová mzda se v srpnu meziročně zvýšila o 2,4 procenta, když trh čekal 2,5 procenta.

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, v srpnu zůstala na úrovni 62,8 procenta.

Změna počtu pracovních míst mimo sektor zemědělství (Change in Nonfarm Payrolls) je nejsledovanějším údajem amerického trhu práce a americké ekonomiky vůbec. Indikátor měří změnu počtu zaměstnanců na výplatních páskách u jejich zaměstnavatelů v sektorech mimo sektor zemědělství.

Newsletter