Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Americký trh práce je silný, tvorba míst drtí odhady

Americký trh práce zůstává zdrojem dobrých zpráv. Podle očekávané lednové vládní zprávy vytvořila americká ekonomika v lednu 257 tisíc pracovních míst. Pozitivně lze přitom vnímat překonání odhadu 228 tisíc i výraznou revizi počtu nových míst vzniklých v prosinci na 329 tisíc. Tomu předcházel i silný listopad s 353 tisíci nově vzniklých pozic.

Jde o příjemné překvapení z pohledu tradičně slabšího úvodu roku – jedná se o druhý leden za posledních 11 let, kdy kondice trhu práce překonala očekávání Wall Street. Měsíční tvorba pracovních míst přitom dosahuje minimálně 200.000 již podvanácté v řadě. Období posledních tří měsíců roku bylo zároveň v tomto ohledu nejsilnější za posledních 17 let (v průměru 336.000 pracovních míst měsíčně).

Pozitivní data podpořila trhy – futures na americké akciové indexy navýšily zisky o cca 0,2 procentní body na 0,4 %. Dolar se zveřejněním reportu prudce posílil z úrovní kolem 1,1460 až na 1,1352 EURUSD.

Vládní zpráva zahrnuje soukromý i veřejný sektor, mimo zemědělství. Soukromý sektor zůstal v lednu tahounem, když vytvořil 267 tisíc míst, což napovídá, že pro sektor veřejný byl leden slabší. Vládní údaj vyznívá optimističtěji v porovnání se statistikou soukromé společnosti ADP, podle níž soukromý sektor v USA vytvořil v lednu 213 tisíc pracovních míst. 

Americké firmy drží silnou tvorbu míst. Vyhlídky dobré…

Míra nezaměstnanosti mírně vzrostla z úrovně 5,6 % na konci roku, což bylo minimum od června 2008, na lednových 5,7 %. Průměrná mzda dokázala umazat prosincový pokles a v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,5 %, nad očekávaných 0,3 %. Trh práce je klíčovým faktorem pro načasování prvního zvýšení sazeb Fedu, které (stále ještě) většina analytiků očekává v letošním roce. Fed nicméně v lednu znovu signalizoval v otázce zvyšování sazeb opatrnost, pramenící z obav z dalšího poklesu inflace.

Fed čeká další pokles inflace, na růst sazeb opatrný

Williams (Fed): Americká ekonomika je solidně nastartovaná

Je klesající americká nezaměstnanost opravdu lží?

Newsletter