Americký trh práce: Nezaměstnanost nečekaně roste na 6,2 %, tvorba míst zpomaluje

(Doplněno 15:00) V červenci vytvořila americká ekonomika podle vládních údajů 209 tisíc nových míst mimo sektor zemědělství. Číslo je zklamáním ve srovnání s konsensem nastaveným na 230 tisíc, ovšem s nijak negativním vyzněním vzhledem k tomu, že měsíční přírůstek pracovních míst překonal hranici 200 tisíc již šestý měsíc v řadě. V tomto ohledu se jedná o nejdelší růstovou řadu od roku 1997. Samostatně v soukromém sektoru vzniklo 198 tisíc pozic, zbylých 11 tis. zajistil vládní sektor.

Dalším očekávaným údajem je míra nezaměstnanosti, která v červenci překvapivě vzrostla na 6,2 procenta, ačkoli ekonomové očekávali její potvrzení na červnové úrovni 6,1 %.

Podle dnešní vládní zprávy zůstala průměrná hodinová mzda v červenci beze změny ve výši 24,45 dolaru. Za období posledních 12 měsíců se mzdy zvýšily o 2 procenta. Příznivě vyznívá rychlejší růst osobní spotřeby, který v červnu dosáhl – v souladu s očekáváním – 0,4 procenta po 0,3procentním růstu v květnu. V souladu s odhady i tempem za předchozí měsíc rostl v červnu osobní příjem, také o 0,4 procenta.

Tvorba pracovních míst v USA zpomaluje a stále vedou služby, ukázal ADP

Údaj poskytovatele dat ADP, který je určitým „předskokanem“ oficiální vládní statistiky, byl zveřejněn ve středu. ADP v soukromém sektoru zaznamenal přírůstek 218 tisíc pracovních míst, přičemž červnový nárůst byl potvrzen na 281 tisíc míst.

Včerejší údaj informující o počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti se vyhoupl zpět nad 300tisícovou hranici. Počet nových žádostí za týden končící 26. června vzrostl o 23 tis. na 302 tis. Údaj za předchozí týden, revidovaný o 5 tis. níž na 279 tisíc žádostí, je nejnižší údaj od roku 2000. Celkem je podle posledních shromážděných údajů v USA 2,539 milionu žadatelů o dávky v nezaměstnanosti.

Kondice trhu práce je trhy bedlivě sledovaná z důvodu možných důsledků pro změnu v nastavení měnové politiky Fedu. Otázkou zůstává především načasování prvních zvýšení sazeb. Vyznění dnešních dat však podle analytiků nevychyluje jazýček vah zásadně ani jedním směrem. Slabší než očekávaný růst mezd a dnešní překvapivý růst nezaměstnanosti, byť o desetinu procenta, hovoří ve prospěch přetrvávající potřeby podpory ekonomiky ze strany měnové politiky, tvorba pracovních míst ale zůstává nadále silná.

Fed nákupy omezuje z původních 85 miliard tento měsíc  o dalších 10 miliard na zbývajících 25 miliard dolarů a celý program má skončit v říjnu. Bez zásahu zůstávají úrokové sazby u nuly, u kterých šéfka Fedu Janet Yellenová opakovaně uvedla, že zůstanou takto na minimu ještě „podstatnou“ dobu poté, co Fed ukončí QE.

Fed ještě nevěří trhu práce. Růst sazeb později?

Prezident dallaského Fedu Richard Fisher uvedl, že by centrální banka mohla se zvyšováním sazeb začít již v úvodu příštího roku, budou-li data z ekonomiky nadále silná. O poznání holubičí tón se ale nesl oficiálním vyjádřením Fedu tento týden, z něhož vyplynulo, že centrální banka nadále nevěří trhu práce, zato připouští vzestup inflace. Fed v záznamu z posledního jednání měnového výboru (FOMC) uvedl, že „trh práce nadále trpí vážnými nedostatky“, což opravňuje pro nadcházející měsíce k pokračování uvolněné měnové politiky.

Futures na americké indexy dnes po včerejším 2% propadu Wall Street kolísají, po zprávě z trhu práce umazaly většinu ztrát.

Americká ekonomika 4% růstem dravě překonává propad úvodu roku

Newsletter